Самотни пътешественици/Solo travelers

  • 10 898
  • 199
  •   2
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 332
Извинете ме, ако вече има такава група, моля, пратете линк, за да се включа!
Та, любопитно ми е, някой пътувал ли е сам, или с организирана група, но пак сам? Пътуването ми е страст, но за съжаление нямам с кого да го правя.. Още по-интересно ми е, ако има момичета/жени, които пътуват или са пътували сами.
Много ще се радвам, ако споделите с мен вашите съвети и преживявания, а дори и да не сте пътували сами, би ми било интересно в коя държава сте се почувствали най-сигурно, или кои държава/град/село ( в България и в чужбина) бихте избрали Вие и защо.

# 1
  • Мнения: 10 998
Най-сигурната и уредена дестинация за туристите, подходяща за този сезон е Дубай.
Най-близки и евтино екзотично преживяване пак подходящо за този сезон е Терме Букурещ, от 7 март паднаха всеки сертификати.
За Дубай е подходящо самостоятелно пътуване, такситата са евтини и на всяка крачка. За Терме, може би е по-добре организирано с агенция, ако не сте активен шофьор.

# 2
  • Мнения: 1 652
Някъде имаше такава тема тук.
Имам възможност и желание за чести кратки пътешествия за дълъг уикенд, но напоследък близки и приятели нямат такива – кой упорито отказва да се сертифицира, кой няма време, кой средства, кой желание, причини много.
Отдавна исках да се пробвам да отида някъде сама и даже си купувах билети, но ги отменяха, явно не ми е било времето.
Първото ми пътуване сама се състоя малко по принуда ноември'21 – имахме билети и резервация, но другарчето влезе в карантина в последния момент. Имах избор - да отида сама или не. Реших, че сега е моментът да се тествам.
Само че посоката беше Неапол и се появих там на гарата в събота вечер насред всичките имигранти. Но не се плаша лесно, на другия ден ме чакаше Соренто и така. После отидох още веднъж сама в Италия.
Но да вметна, че съм ходила там много пъти и винаги съм разчитала само на себе си за организация, та единственият минус на пътуването сам за мен е липсата на общуване и съпреживяване на видяното с близки хора. Което не е малко, но пред варианта да седя на дивана, избирам това.
С организирани екскурзии съм виждала да пътуват хора сами, колкото искате. Западноевропейките доста пътуват сами, мацки в студентска възраст също (аз съм доста далеч от нея).
Та Неапол не ви го препоръчвам за първа дестинация. Simple Smile
Испания е добър вариант.
Ако сте по-общителна, навсякъде има хора, с които да побъбрите, даже и да не знаете езика.

# 3
  • Мнения: 513
Всяка една държава от ЕС си е съвсем безопасна и подходяща за пътуване сам... Вземаш евтин самолетен билет, кабинен багаж в раница и...газ Simple Smile  Няколко пъти съм пътувала сама. Ако трябва да бъда честна само избягвам да се озовавам по тъмно на гари. Във Венеция на гарата си брах шубе та от тогава Grinning
Няколко пъти съм пътувала и с организирана ексурзия - но не е моето. Като цяло не обичам да се съотразявам с непознати. Та в Истанбул само използвах автобуса и хотела на организираната екскурзия, къде да ходя и какво да разглеждам - сама си го определях...
В България пък е съвсем готино да пътуваш сам... Познаваш език, нрави, норми... Само да ти е готино сам и да не ти липсва общуването на събеседник. В студентските ми години понякога изпушвах, нямах кола. Вземах нощния влак за Варна или Бургас - през деня обикалях, плаж и обратно в София с нощния.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 010
Пътувала съм много сама по работа или с двама, трима колеги. Всичко сами организираме, често и на място. Европа е безопасна за такива пътувания, е, сега, освен да се наблъскаш в някой район пълен с мигранти по нощите, но с малко проучване това се избягва. Латинска Америка също, в големите столици и посред деня. Азия по туристическите места също. Сев Африка също има типични туристически места, които не са опасни при спазване на елементарни правила.

# 5
  • Мнения: 10 212
Много хубава тема. Да, пътувала съм сама из ЕВропа, това са били едни от най-щастливите ми пътувания.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 522
Не съм пътувала сама, но вероятно бих.
Нещо средно между сам и организирано може би също е вариант /имам предвид бутикови екскурзии с бус, където пътуващите 7-8 човека бързо са запознават или примерно в някой от форумите за пътуване, като се роди идеята да се ходи някъде и се събират няколко души, които се познават само от нета/.
PipiKK, има доста организирани пътувания по ФБ групи - планиски, селски туризъм, slow food и какво ли не - може и това да е вариант за пробване. Има и за чужбина подобни /примерно за Йордания един гид на място ги посреща, прави им програма и ги изпраща, за Испания...../

# 7
  • София
  • Мнения: 661
И аз тъкмо си мисля за подобно пътуване. Хората толкова намалиха пътуванията, че не можеш да намериш ентусиасти.

# 8
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 334
Не съм пътувала сама, но винаги като сме били в група е имало по някой сам турист или туристка, доста си е разпространено. Не става дума за тия дето трамбоват с раница на гърба, това си е друг филм. Но ако се запишеш на организирана екскурзия може да ходиш където искаш, те си подбират цивилизовани места, ако някъде не е за ходене сам, примерно в Рио, те ти казват да не се цепиш от групата. Из Европа не е проблем, единствено трябва да мислиш да си с малък багаж, за да може да си го влачиш с тебе примерно като си във влака и трябва да идеш до WC-то. Обикновено и е малко по-скъпичко да вземеш самостоятелна стая, а ако си на екскурзия с автобус може да те сложат до някой дето да ти досажда, но рискове общо взето няма. За споделянето на впечатления ако си приказлив човек винаги може да се заприказваш и с непознат и да си лафите. Телефонът ти е непрекъснато в ръката, можеш да си търсиш всякаква информация сега, няма как да се загубиш.

# 9
  • Мнения: 361
Ще следя темата с интерес ! Още не съм ходила никъде сама, а напоследък моя кръг познати също всички станаха някак затворени, никой никъде не му се мърда и наближава времето, когато ще тръгна нанякъде сама, усещам!

За пътуване в България става дума!!

# 10
  • София
  • Мнения: 1 718
Да, пътувала съм сама и си има своите плюсове! Няма с кого да се съобразяваш да се карате какво да посетите, с какво темпо, разни капризи...следваш напълно своя ритъм. Можеш лесно да се сприятелиш с нови хора( любимо) и да импровизираш.
Моите дестинациии от соло пътувания са били Канарите - Гран Канария два пъти, Валенсия, Барселона, Рим, Южна Франция.

# 11
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 334
За пътуване в България става дума!!
Е за България грабваш портофейла и тръгваш с едно яке и две тениски в раница, то за един ден се стига навсякъде, само телефонното покритие не знам доколко е навсякъде, но пък интересни места колкото искаш, само националните туристически обекти са 100 броя, а и вече е пълно с къщи за гости, евротуристически табели, еко-пътеки, само време да имаш да обикаляш. Преди сезона да тръгнеш да обиколиш морската ивица е супер, от горе до долу по картата, или обратно, и история, и гледки, и транспорт, и заведения, и сувенирчета може да си донесеш Smiley

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 1 439
Пътувала съм сама, да. Харесва ми.
Освен Европа, смятам, че повечето супер туристически големи градове по света са безопасни при разумно пътуване.
Ако човек е по-социален по принцип и самотата го притеснява, организираните екскурзии също са нелоша опция. Самостоятелното пътуване си има плюсове като най-големият е, че се съобразяваш само със себе си. Най-големият минус пък, че няма с кого да споделиш емоцията.
Като цяло да пътуваш сам не е странно, страшно или срамно, но е възможно да бъде леко самотно, зависи си от човека и от моментното му състояние/потребност.

# 13
  • Мнения: 15 722
За самостоятелно пътуване мога да препоръчам 4-дневните екскурзии на Бохемия. Организирани са много добре - чака ви екскурзовод на аерогарата и от там навсякъде е с групата. Местни екскурзоводи ви разхождат и ви показват забележителностите, разказват ви историята, показват неща, които иначе не биха ви направили впечатление. Много е хубаво. И понеже е група, винаги има с кого да се запознаеш и да си поговориш. Че дори и да отидете заедно на вечеря. Няколко пъти аз и съпруга ми сме ходили на такива екскурзии сами, двамата и винаги сме се запознавали с други хора. Винаги е имало сами хора в групата, но се получаваше нещо, като компания и е много приятно.
Леля ми също редовно ходи с такива групи. От както се е песнионирала не се е спряла. И така се запозна със страшно много хора. Сега вече си направиха група няколко жени, които си пътуват заедно.
За първа дестинация препоръчвам Прага, но през лятото. Прекрасен град, страшно много забележителности, чудесна бира и уникален дух. Има нещо в този град, който ме кара да се чувствам у дома. Препоръчвам да се отиде с екскурзовод - толкова много неща може да се научи за този град. А и, когато е организирано ви взимат с автобус от хотела и ви водят и по други градове, след което ви връщат пак в хотела.

# 14
  • София
  • Мнения: 374
Страхотна тема!
Отдавна мечтая да оставя у дома семейните и да тръгна сама нанякъде. Но никога не ми е стигала смелост. Детето е малко, не може да върви дълго, а и би било безинтересно за него. Нямам на кого да го оставя, освен ако един от нас не остане да го гледа а другия да пътува. Бих го направила по-скоро с организирана група. Мечтаните дестинации - Амалфи, Соренто и района и Прованса във Франция. Ако намеря съмишленици, тръгвам 😄

# 15
  • Мнения: 10 212
Трудно се пътува в приятелска група, защото един иска 2 часа в музея, друг - в мола, трети - в ресторанта. Времето е ограничено, не стига за всичко. Затова аз харесвам смесения вариант - заедно, но с разделяне на времето през деня по интереси, ако има потребност. Стадните изпълнения, където хората се насилват да се напасват, не са ми по вкуса. Винаги някой се чувства ощетен.

# 16
  • SF
  • Мнения: 21 358
О, за Амалфийското крайбрежие и аз съм навита!!!
Не съм тръгвала от тук с цел да си изкарам времето сама, но се е случвало да ми се налага доста часове да съм сама в непознат град (когато съм била на гости и през работните дни съм се шляела самичка.) Не ми е особено приятно да сядам сама в бар, на пейка в парка, да обядвам сама или да отида сама на плаж. За няколко часа по изключение може, но да си организирам 4-5 дни екскурзия с ясното съзнание, че през цялото време ще съм сама, не ми се иска и ми се струва малко тъжно.
Иначе е много трудно с приятели и организация. За тази зима се бяхме зарекли, че ще отидем някъде на топло място, но нищо не направихме. Всеки имаше различни причини да не поема отговорност към останалите. Става все по-трудно, а и на мене нещо ми спада ентусиазма.
Много искам да си намеря групичка от няколко човека, с които да пътуваме. Не е задължително всеки път да сме всички и през цялото време да сме неразделни, но за спане, рентакар, забавления  е много по-приятно, ако човек си има компания. И е по-изгодно финансово.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 718
Винаги има начин човек да си прекара добре - сам или в компания. Естествено, че в компания на любим човек е безценно. Но компания на неочаквано намерена свежа група от съмишленици непознати може да се окаже топ за разлика от скучна група познати. Всичко зависи и от собственото настроение. Ако то е минорно, никой няма как да го оправи. Ако е безгрижно, то е заразително за околните.
Хората сме различни и всеки е вселена. Всеки има и своите интровертни и екстровертни периоди.
Но по темата - има купища места за откриване сами. Просто защото точно в този момент този или онзи е зает. Или просто така. Важно е да следваме мечтите си за пътуване. Без значение дали непременно или всеки път някой ще се включи в тях.

# 18
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 521
Често пътувам сама до познати дестинации.

# 19
  • Мнения: 10 998
Както вече са ви казали: на организираните екскурзии на които ходя, винаги има такива които са сами. Аз съм пътувала сама като по-млада, не ми е било зле, но тогава такава ми беше работата. Но е и до въпрос на характер. Моят е саможив, обичам и колело да си карам сама, обичам и на театър да си ходя сама. Не ми е скучно. Така, че не може да се генерализира. Когато съм с други хора, се съобразявам изцяло с тях и пак си изкарвам добре.

# 20
  • Мнения: 31
Здравейте, никога до сега не съм пътувара сама, но тази година съм решила да го направя. На първо време мисля да бъде тук в България и  след това в близка дестинация. Мисля, че ще ми хареса, защото имам периоди, в които имам нужда да съм сама, да си отпочивам, да чета книги и т.н и от тази гледна точка не ми е необходимо да съм в компания, за да ми е весело.

# 21
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 334
Ако разбираш езика на хората около теб, няма как да се чувстваш сам, ще им чуеш разговора, може и да се разчувстваш, то си е почти като да участваш Wink Но ако си в държава където всички говорят непознат език усещането е много по-усамотяващо, не за друго, но може да ти доскучее само да гледаш, а и по туристическите места все хора в групи, още повече се чувстваш изолиран. Ако си там само за да гледаш забележителности е по-лесно да се развличаш сам, но все пак.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 718
Аз знам няколко езика и като ходя в държави на които знам езика, се чувствам напълно комфортно и като у дома си. Даже като взема ер би ен би стая, често се сприятелявам със собственика/собственичката и получавам ценни указания кое си заслужава да посетя. Има и екстри като закуска, която ти приготвят, готвене заедно - споделен обяд примерно и се чувствам почти като отседнала при роднини Simple Smile

# 23
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 521
Ходя сама и на шопинг в чужбина по време на намаленията и така предпочитам. Не ми трябва нито приятелка, нито дори пълнолетната ми дъщеря. ММ още по-малко Grinning Различни предпочитания за магазини, някой виси по 30 минути в пробна и т.н.
Соло пътуванията ми обикновено са кратки, по 3 дни,  но това лято за първи път планирам сингъл море 7 нощувки.

# 24
  • Мнения: 10 212
За туризъм друг човек грам не ти трябва (е, ако е Любовта, това е друго Simple Smile или ако сте си близки дружки). За почивка по-става да има компания, но пак е добре да са на един акъл хората, иначе какво става - един искал рано да си легне, друг на бар, трети да се разхожда по крайбрежието и или ще има нацупени, или пак си сам. Въобще, съпреживяването е нещо много хубаво, но ако има кой да го предложи. Ако е принудително изтърпяване и нагаждане - не, мерси.

# 25
  • Мнения: 10 693
Не съм пътувала в чужбина сама, защото обичам да съпреживявам и споделям. Имам приятелка, която е доста страхлива и предпазлива в ежедневието си, но обиколи света сама - включително Южна Америка. Чела съм доста в Магеланци, там са истинските маниаци по пътуванията, които следят всяка промоция, пътуват сами или с непознати.Понякога е трудно да се напаснеш с другите от компанията, ако имате тотално различни интереси, но ако са сходни, лек компромис и предварително уточнение на програмата е достатъчно.
Бих пътувала с не(позната) дама от форума и съм си "харесала" една от темите за Италия и ми се струва, че стилът ни на пътуване много си прилича. За мен е лесно да отделя два дни от седмицата и да ги слея с уикенда. Обичам да се мотая из уличките, да се потапям и наблюдавам местната култура и кулинария, не държа на музеи и нощни клубове. Едно от последните ми пътувания беше с приятелки, с които се познаваме добре, но не сме пътували заедно. Аз се дразнех, че искаха да ставаме в 7.30 ч, но не излизахме от апартамента преди 9-9.30 ч., защото пиеха по 2-3 кафета и изпушваха един куп цигари. На втория ден им казах, че на мен ми трябват макс 30 минути да се оправя, така че просто да се уговорим в колко часа тръгваме, за да си спя, а те да пушат.
Искаха да сядаме на кафе през деня през час-два, но това не ми пречеше, защото си изпивах напитката и им казвах, че ще се мотая в района, докато ми звъннат.
Супер си изкарахме и пак бихме пътували заедно, въпреки различията.

# 26
  • Мнения: 10 680
Малта е хубава и сигурна дестинация за пътуване сама. Италия, Испания, Ница...

Идея е да съчетаеш пътуване с музика. Да пътуваш някъде за концерт. Последно преди пандемията това правих и ми се иска да повторя.

В ютуб е пълно с видеа на пътуващи влогъри, които да те насочат към някоя дестинация.

# 27
  • Мнения: 2 601
Идеята за соло ме привлича и ме кара да мечтая, защото по природа съм самотна душа. Но не бих тръгнала сама, от страх най-вече. С група от непознати бих, но там биха ме дразнили общите посещения на обекти/места, които не ме интересуват.
С две думи, искам, но не ми стиска Grinning
Това лято, живот и здраве, ще се върна в България с автобус вместо със самолет. Така реших. Но пак не си сам. Поне ще гледам пейзажи, слушайки музика.

# 28
  • София
  • Мнения: 12 012
Никога не съм ходила на почивка/екскурзия сама. Пътувам с мъжа си, всякаква друга компания ме дразни.
Ако и други хора пътуват с нас, си правим уговорка да се видим на вечеря примерно. През деня всеки е със собствена програма.

# 29
  • Мнения: 1 532
И аз никога не съм пътувала сама, просто защото имам нужда да споделям преживянето. Но пък ако човек няма с кой да пътува, смятам, че организираните екскурзии са варианта - програмата ти е запълнена и не се чудиш какво да правиш, а и вероятността да си намериш съмишленик е по-голяма.

# 30
  • Мнения: 10 212
Тези, които сме пътували сами, сме много добре организирани и ориентирани хора и със сигурност не се чудим какво да правим, имаме програма и идеи. Времето не стига за всичко дори. Нямаме нужда някой да ни води някъде. И съмишленици не търсим по време на пътуването, обикновено програмата ни е доста интензивна и за кратко време. Ако излезе нещо, добре, но е трудно осъществимо предвид цялата динамика. А най-мразя екскурзовод да ми губи времето или да ме води по обекти, от които си прибира комисионни. Преди години цялата група искаше да бие един такъв в Лондон, който дори не можеше да се ориентира в метрото, а уж група повел...

# 31
  • Мнения: 10 693
Напълно подкрепям. Била съм на организирана екскурзия веднъж в Барселона. Екскурзоводът говореше измислици, все някой чакахме на сборния пункт и т.н. Досега не съм намерила организирана екскурзия, която да е била по-изгодна от самостоятелно пътуване, за да ме изкуши цената и пренебрегна минусите.

# 32
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 521
Въпросът често не е личен, липса на семейство, деца и приятели. Едното не пречи или вреди на другото. Пътуването ми сама не отменя семейните почивки и пребивавания тук там през годината. Пътувам не само с ММ и детето 18 г. вече, но и с възрастните ми родители или приятели.
Соло пътуването е друг вид релакс и все повече почва да ми харесва.

# 33
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 334
Ако става дума за цивилизацията, нищо различно няма "соло пътуването" от това да се разходиш сам из града, в който живееш.

Досега не съм намерила организирана екскурзия, която да е била по-изгодна от самостоятелно пътуване, за да ме изкуши цената и пренебрегна минусите.
Явно не цениш груповите намаления Satisfied

# 34
  • Мнения: 10 212
Да бе, групови намаления за хотели в предградията, за да им се вържат бюджетите на агенциите. Вечер си заложник, няма мърдане. Отсядала съм в 5* на Щефансплатц на смешна цена, но стаята беше една на sale, няма как да направят оферта на група. През букинг и не само има чудесни оферти на топ локации.

# 35
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 521
Не  винаги е така, но пък е лесно да се сравнят предложенията. В момента гледам този хотел, в който сме отсядали повече от 5 пъти, на Корфу е. С агенция единично настаняване ми излиза по-тънко от ниско бюджетен полет и намалението, което ползвам през букинг. Ще почакам и ласт минут оферта.
За Виена е различно. Винаги има добри оферти за самостоятелно настаняване с добра локация, а транспортът от летището е на смешна цена. САТ все още не работи, но шнелбана е 1.90 евро в посока. Последно ползвах февруари.

# 36
  • Мнения: 1 652
Изключението за мен беше круиз по Нил. За там се прежалих с организирана екскурзия (не сама), защото в противен случай си изложен на хипер досадниците от местното население. Не беше лошо.
Година по-рано бяхме самоорганизирано в страната основно с цел плаж и гмуркане. Ако не излизаш от хотела, е ок.
Излезеш ли извън портала и се започва – от храстите се подава тъжен камилар и започва да досажда „дай пари“, преминаващите коли бибипкат до една, отсреща тълпа чистачи, дето могат да ми бъдат деца, започват да ми свирукат и да подвикват, нищо че съм с мъж глава над мен.
Обаче на круиза по Нил имаше едно енергично бабе доста над 70 – беше обиколила половината свят сама, но с организирани екскурзии. Работи няколко месеца зимата в Гърция да изкара пари за екскурзия и заминава. Навсякъде се буташе, на всички пазари с всички араби се спазари и накупи вагон неща. Още първия ден никой не можеше да я трае, но тя се забавлява. Вика „животът е кратък, ще обикалям, докато мога“.

# 37
  • Мнения: 2 927
Къде ти се пътува ?

# 38
  • София
  • Мнения: 5 261
Готов съм 👍

# 39
  • Мнения: 274

Супер план. С какво ще се придвижваш?

# 40
  • София
  • Мнения: 5 261
Двата самолета са по принуда, иначе само с влакове и съвсем малко автобуси, където се налага : Позитано, Амалфи, Сан Джиминяно, Баилщайн.

# 41
  • Мнения: 749
Леле, няма ли да ти се вземе тока с такъв график? Като градове е ОК, но...

# 42
  • София
  • Мнения: 5 261
Леле, няма ли да ти се вземе тока с такъв график? Като градове е ОК, но...
Съвсем не. Това е моята представа за почивка, всеки ден различен град или комбинация от 2-3 ако са по-малки и връщане в базата.
2021ва не пътувах поради комбинация от обстоятелства, но спрямо 2020та цените на нощувките са чувствително по-високи. Това е неприятно, но каквото - такова 🙂
Пътувам с Интеррейл неограничен пас. Редовната цена за 90 дни за първа класа е 1202 евро, но по случай 50-годишен юбилей на компанията, имаше отстъпка 50%. Така платих само 601 евро за пътуването. За втора класа беше от порядъка на 460 евро, но реших да се поглезя.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 718
Това за първа класа за 90 дни е много хубава информация, следя и си записвам Simple Smile До кога е валидна промоцията?

# 44
  • София
  • Мнения: 5 261
Това за първа класа за 90 дни е много хубава информация, следя и си записвам Simple Smile До кога е валидна промоцията?
Тя приключи - беше от 6 до 10 май само като билетът може да се активира до 11 месеца след закупуване.
Не вярвам да има отново такива отстъпки, то и за веднъж беше невероятно като се има предвид, че предишни периоди с отстъпки са били около 10-15 процента.

# 45
  • София
  • Мнения: 6 010
Много дни във всеки град. Confused Това са дати с броя дни нали? Не че нещо, но тези всичките градове са "европейски" и леко еднотипни- катедрала, площад, няколко музея, река... стара част.. След 3-тия град
е се чудиш тези снимки къде точно са правени ..; приличат си
 Хубави са, много са хубави, но...  Thinking
Ако има начин вижте провинцията, много по-приятна, много по-евтина и много повече неща има да се видят
Бих направила подобна обиколка с кола... не са толкова далеч тези места и ще посетите 100 пъти повече места в провинциите... с двама- трима съмишленици, да си поделите колата и разхода... ще е супер... Blush
Пътувала съм с кола преди години така, Унгария, Германия, Австрия, Италия, Словения, Хърватска , Черна Гора Сърбия... чудесно беше, особено района на Адриатика с кола е незабравим
Това само като идеи и препоръки , инак добре сте го намислили

# 46
  • София
  • Мнения: 5 261
Това са само нощувките - както казах и по-горе всеки ден пътувам някъде и само един ден отделям за града в който нощувам.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 718
Еее, жалко че е минала промоцията...

# 48
  • Мнения: 10 212
RebelHeart, да беше казал по-рано, искам и аз! Smiley Правил ли си бюджет за цялото пътуване с основните разходи?

Пътува ми се и към Скандинавия или към някоя екзотика. Thinking

# 49
  • София
  • Мнения: 5 261
Правил ли си бюджет за цялото пътуване с основните разходи?

Да, 12 000 грубо с нощувки, храна, транспорт, разни глезотийки

# 50
  • София
  • Мнения: 627
На някой да му се пътува към Сингапур, около средата на август ? Аз ще съм с две деца (11 и 15 г.)

# 51
  • Мнения: 10 212
Може ли повече информация, може и на л.с.?

# 52
  • София
  • Мнения: 627
Може ли повече информация, може и на л.с.?

Здравейте, планувам около седмица престой (зависи от самолетните билети). Авиокомпания - предпочитам Qatar предвид, че сме пътували на далечни дестинации с тях и със спирането в Доха, пътя се разцепва на две и по-леко се понася. Предвид, че ще съм с две деца, програмата ще е ориентирана към тях - зоопарк, забавления на о-в Сентоса (аквапарк, universal studio и т.н.), може би плаж на Сентоса.

Последна редакция: сб, 04 юни 2022, 21:58 от daniela75

# 53
  • Мнения: 10 998
Аз съм била на остров Сентоса. Приятно прекарване.

# 54
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
До сега сама не бях пътувала, все бях с някого . Този път не намерих компания и резервирах за първи път в живота ми през тур оператор. Групата е малка, 16 човека максимум уж. Избрах активна почивка в Турция, цената беше по-приемлива за такъв експеримент. В Анталия е и освен море и малко забележителности има включен поход, разходка с колело, кану и каяк в река и морето. И за да съм още повече извън зоната на комфорта, избрах опция да споделям стая с друга непозната 🤪 Вече съжалявам за това си решение, но като ще е гарга да е рошава 😂 След 20на дни, живот и здраве, ще знам дали бих повторила такова изживяване или не 😁

# 55
  • Мнения: 10 212
Само споделената стая може да те напрегне, ако имаш специфични потребности. Аз дори и с приятели се напрягам. Но пък е много по-евтино. Другото ще ти е добре.

# 56
  • Мнения: 10 680
Споделената стая всъщност ще е споделена баня. Там най-много да има драма. Иначе ще сте повечето време навън и няма се виждате много.

# 57
  • SF
  • Мнения: 21 358
До сега сама не бях пътувала, все бях с някого . Този път не намерих компания и резервирах за първи път в живота ми през тур оператор. Групата е малка, 16 човека максимум уж. Избрах активна почивка в Турция, цената беше по-приемлива за такъв експеримент. В Анталия е и освен море и малко забележителности има включен поход, разходка с колело, кану и каяк в река и морето. И за да съм още повече извън зоната на комфорта, избрах опция да споделям стая с друга непозната 🤪 Вече съжалявам за това си решение, но като ще е гарга да е рошава 😂 След 20на дни, живот и здраве, ще знам дали бих повторила такова изживяване или не 😁

На мене пък ми звучи прекрасно! Чак се заинтригувах от програмата. Кой туроператор предлага такива занимания - колело, каяци по река и море...?
Ще си изкараш супер. Може с другата жена да станете приятелки, а може просто да си станете компания за пътуване, за да си делите разходите.
Аз също имам намерение за едно 3-дневно пътуване в края на другия месец и за момента никой от приятелите ми, които пътуват, няма да може да ме придружи.

# 58
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Esmee, аз отдавна си гледам за екскурзии поход или с колело и все се надявах да си намеря компания. Аз самата мога да ги организирам, но когато си сред природата на по-изолирано, не се престрашавам сама да тръгна. Обикновено с мъжа се комбинираме, той ме оставя в точка А и посреща на точка Б, но избирам маршрути за по ден, които да не са съвсем непознати и диви. Няколко пъти съм правила грешки с маршрута и съм се озовавала посредата на нищото сама и далеч от пътища. Супер красиво, но много страх брах.
С една приятелка пък се юрнахме из Родопите с колела, пак по средата на нищото едни овчарски кучета като ни заобиколиха... казахме си, че следващият път трябва да сме задължително с повече хора.

Гледах няколко чудестранни компании за такива екскурзии, имам познати, които са ги ползвали и са доволни, но комуникацията не е на български:
https://www.exodus.co.uk/ и друга, през която букнах пакета (давам линк към моята екскурзия) https://www.exploreworldwide.eu/holidays/active-turkey
Хубавото е, че предлагат почивката без транспорт до мястото, така че от всяка точка на света можеш да се присъединиш.Има и трансфер от летището включен, но при определени условия. При мен беше, че трябва да кацнa и излетя на точно определени дни и да ползвам летището Даламан. Ако искам други дни и летище, трансферът сама трябва да си го направя.
Следя и една дамска група за соло пътешествия, там също съм засичала да ползват техните услуги.

Euro Velo преди предлагаха екскурзии с водач на колело, но сега са основно сам да се предвижваш, те правят резервациите в хотелите и придвижват багажа, за да не трябва да е нон стоп с теб на колелото. Нямат голям избор:
https://en.eurovelo.com/ev3

И една българска компания, която от няколко години следя във ФБ, но нямам познат, който да ги е ползвал. Имат каяци, колела, походи. Повечето са в България, но имат и няколко в чужбина и предлагат и няколко комбинирани каяк с поход, колело с поход.
https://www.nomadteam.bg/

Турция ми е експеримент, беше на най-ниска цена, не толкова далеч, не е много голяма група, хареса ми, че предлагат разнообразие, не само колело и поход. Ако имам проблем със споделена стая, съм с резервен план, ще си платя самостоятелна стая в хотела Simple Smile

Последна редакция: сб, 24 сеп 2022, 14:05 от Merry

# 59
  • SF
  • Мнения: 21 358
Бих отишла в Турция на каяци.

# 60
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Идвам с пресни впечатления, прекрасно беше! Бяхме общо 10 човека, 3 двойки и 4ма соло. Обаче другите дами си бяха платили самостоятелна стая и аз, въпреки че не бях платила, също се озовах със самостоятелна стая, късмет 😁 Водачът ни беше турчин. Хората в групата бяха приятелски настроени, не съм се чувствала сама. Вечер се организирахме за вечеря заедно, който иска. Аз лично две вечери пропуснах, защото имах нужда от малко тишина и време за мен си само.
Най-голямото ми притеснение беше на летището. Пристигнах след 9 вечерта, излизам, сума ти посрещачи с имена. Не намерих моя, но имах тел номер на който звъннах и се открихме. Бях си свалила карта за офлайн навигация, за да съм сигурна, че ме кара в правилната посока 🤪

# 61
  • Мнения: 9
Всяка една държава от ЕС си е съвсем безопасна и подходяща за пътуване сам... Вземаш евтин самолетен билет, кабинен багаж в раница и...газ Simple Smile  Няколко пъти съм пътувала сама. Ако трябва да бъда честна само избягвам да се озовавам по тъмно на гари. Във Венеция на гарата си брах шубе та от тогава Grinning
Няколко пъти съм пътувала и с организирана ексурзия - но не е моето. Като цяло не обичам да се съотразявам с непознати. Та в Истанбул само използвах автобуса и хотела на организираната екскурзия, къде да ходя и какво да разглеждам - сама си го определях...
В България пък е съвсем готино да пътуваш сам... Познаваш език, нрави, норми... Само да ти е готино сам и да не ти липсва общуването на събеседник. В студентските ми години понякога изпушвах, нямах кола. Вземах нощния влак за Варна или Бургас - през деня обикалях, плаж и обратно в София с нощния.


Здравейте,

Майка ми е на 57 години и много иска да пътува, но никога не е пътувала сама. Аз за съжаление няма как да я придружа сега. Искам да я изненадам с организирана екскурзия до Египет, но се чудя дали би й било ок ако отиде сама с групата. Някой случайно да е пътувал така и да даде мнение?


Благодаря и поздрави Simple Smile

# 62
  • Мнения: 10 693
Няма да има никакъв проблем да пътува с агенция в Египет. Може да заяви желание да е сама в стая или с някоя друга жена. Агенциите често пускат 'обяви': Търси се жена за комбиниране в двойна стая за Еди къде си.

# 63
  • София
  • Мнения: 1 718
Препоръка за соло пътуване - Гран Канария (Канарски острови). Два пъти съм ходила на почивка там сама и е страхотно! Невероятно чисто навсякъде, опция да се резервира не скъпа самостоятелна стая или студио в северната част на острова близо до Платя де лас Кантерас. Много мили и услужливи местни хора. Ако искаш да се социализираш с местните - по-скоро в северната част, а ако искаш туристи тип Слънчев бряг - в южната. Тамошното лято е в периода юли-ноемри. Водата в океана е най-топла между септември и ноември. На пролет също.е приятно, но има повече дъждовни дни.
За полети - има директен от София или през Испания с локални полети до там.
Страхотно място за релакс, активна почивка, пълно презареждане! Който е отишъл там веднъж, повтаря задължително.
И двата пъти си намерих приятели на място. Когато исках обикалях с тях, когато исках сама, се движех сама.

# 64
  • София
  • Мнения: 3 951
Все повече ми харесва за няколко дни да се отделя от всички и всичко и да пътувам сама за няколко дена, досега съм ходила само с организирани екскурзии, но вече се замислям и да пътувам съвсем сама. Предпочитам и близките дестинации да са с автобус/влак, за да не се ангажирам с кола. Та в този ред на мисли - кои места извън България, европейски, ви се струват безопасни за сама жена?

# 65
  • София
  • Мнения: 6 010
Почти цяла Европа, стига да пътувате разумно, по светло, по туристически оживени места няма никакъв проблем. САЩ, част от Лат Америка също. Китай също струва ми се. Виж Африка не. Австралия може без проблем.

# 66
  • Мнения: 7 168
Че и по тъмно става в Европа - с влак, автобус, самолет, но разумно.

# 67
  • Мнения: 1 102
Ако ви се ходи някъде,имате време и средства, отивайте. Животът е прекалено кратък човек да чака за компания и да пропуска преживявания.
Едни от най-хубавите ми и паметни пътувания са били като съм ходила сама. Създавала съм приятелства за цял живот.

Най-страшно е преди да тръгнеш.

# 68
  • София
  • Мнения: 6 010
А най-хубавото е когато се върнеш, жив и здрав и да разкажеш на близките за приключението.

# 69
  • Мнения: 66
Здравейте,

аз пътувам често до Виена, знам че е било отдавна, но къде точно намирате такива оферти за хотели?




Да бе, групови намаления за хотели в предградията, за да им се вържат бюджетите на агенциите. Вечер си заложник, няма мърдане. Отсядала съм в 5* на Щефансплатц на смешна цена, но стаята беше една на sale, няма как да направят оферта на група. През букинг и не само има чудесни оферти на топ локации.

# 70
  • Мнения: 764
Напълно сама летях от Истанбул до Сеул миналата година...там имах среща с приятелка.
Даже ми беще първи полет(голямо приключение беше). Общо взето тя се оправи с билетите и хотела....аз с разпределянето на времето в Сеул.
Оправихме се напълно сами без да знаем езика. Изкарахме си чудесно....та тази година пак се организираме да ходим в Южна Корея.
Абсолютно сигурна дестинация за соло пътешественици. Не е трудно да се организира самостоятелно.

# 71
  • Мнения: 9 241
Доста е притеснително в чужда държава да не знаете езика на местните... Е,ако табелите на улиците,спирките,метрото...са на английски език,е малко по-различно...

# 72
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Толкова ми харесва да пътувам сама, че не знам дали някога бих се чувствала добре отново на групова ваканция/екскурзия. Да разглеждаш каквото искаш, да се храниш където искаш (преди години 4 жени отидохме на ваканция по гръцки острови, до края на седмицата толкова напрежение имаше между групичките 2 по 2 и то тръгна от спор за място за хранене🙈😅). В група за соло пътуващи жени съм във фб, ако някой има интерес ще му пратя линк, оттам черпя идеи и съвети. Има места, които не препоръчват за сами жени.
 Имам резервирана Ирландия за края на месеца, защото съм била с престой в Северна, беше много скъпо в Дъблин без предварителна резервация и пътувахме до там за през деня. Сега искам с нощувки. Но пък ми се прибавиха още дни към тази кратка отпуска и се чудя дали да не канселирам и ида някъде на топло.

# 73
  • София
  • Мнения: 6 010
Човек се разбира що за човек е, когато тръгне на път. Не винаги си пасват характерите, но ако имаш човек насреща все ще се разберете до края на пътуването. Хубаво е групата да има 'капитан' така да се каже Grinning и по предварителен план, всеки слуша обаче капитана, който води групата...

# 74
  • Мнения: 764
Доста е притеснително в чужда държава да не знаете езика на местните... Е,ако табелите на улиците,спирките,метрото...са на английски език,е малко по-различно...
Корейците не говорят много анг.език..., но младите да тук там.
Специално в Сеул всичко в метрото е на четери езика корейки, китайски, японски и английски. Има си табели на английски. Подредено и сигрно.

Отностно груповите пътувания....ние ходим и като групи и никога да сега не сме имали проблеми.
Много зависи с кого сте заедно.

# 75
  • София
  • Мнения: 640
Доста е притеснително в чужда държава да не знаете езика на местните... Е,ако табелите на улиците,спирките,метрото...са на английски език,е малко по-различно...

О, изобщо не е трудно със съвременните технологии, само трябва интернет. А някои преводачи могат да се свалят дори офлайн. Повечето приложения вече превеждат и като насочиш камерата към текста или пък като качиш снимка. Сочене с пръст също помага, ползвала съм и показване на снимки/картинки на това, което търся, жестове, даже звуци - всичко помага. А и винаги могат да се научат няколко фрази на езика, най-малкото едно "Не разбирам" също ще помогне.

Аз винаги тръгвам с мисълта, че в крайна сметка хората пътуват от векове сами и винаги е имало случаи да не знаят езика, но са се оправяли.

# 76
  • Мнения: 1 102
Много зависи дали хората, с които пътувате имат подобни разбирания за почивка/ екскурзия.
Разни хора, разни идеали- някои хора предпочитат да са на едно място и да ходят на един плаж, други да обикалят. Някои искат да ходят по ресторанти, други си носят сандвичи. Някои стават в 7, други в 10. Някои обичат да ходят по барове, други не.

Тези предпочитания не правят човека добър или лош, а просто подходящ за съвместно пътуване или не. От моя приетелски кръг са единици тези, с които имам сходни интереси. Най-кофти е обаче, ако с партньора и семейството не сте на една вълна.

Затова и самостоятелните пътувания могат да са толкова освобождаващи- човек може само по себе си да се води.

# 77
  • Мнения: 9 241
Да де,но в чужда държава в която не знаете езика,колко ще изкарате? Два-три дена – аз. Ето,пътувате във влака,но не можете и дума да обелите с хората в купето. В лоби-бара сядате на столчето,но не можете и дума да размените с бармана. И т.н.

# 78
  • София
  • Мнения: 5 261
Чакай сега 🙃 Темата не е " 100 начина да досаждаш на околните "

# 79
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Ibsena, да, аз отчитам, че сигурно съм "труден компаньон", ставам много рано, трудно ми е да лежа и пазя тихо на другите, които понякога спят до 11, будя се по нощите. Искам да обикалям денем и вечер рано окапвам, тези със сандвичите ме изнервят. Затова най добре сама😅Когато искам да се социализирам го правя, когато не ми се занимава и искам да релаксирам казвам с възможно най източноевропейския си акцент, че не говоря езици и си решавам проблема🤷🏻‍♀️

# 80
  • SF
  • Мнения: 21 358
Да де,но в чужда държава в която не знаете езика,колко ще изкарате? Два-три дена – аз. Ето,пътувате във влака,но не можете и дума да обелите с хората в купето. В лоби-бара сядате на столчето,но не можете и дума да размените с бармана. И т.н.

Аз говоря 2-3 езика и 1 горе-долу, но съм била в доста повече от 2-3-4 държави.
Турски не говоря например, но съм била няколко пъти в Турция за повече от 3 дни. Пък не знам как съм оцеляла. Там и с английския не са много наред. Не съм говорила с хората от кораба, влака и трамвая.

# 81
  • Мнения: 1 102
Jokerr, именно това е красотата на самостоятелното пътуване, може човек просто да се отпусне и да бъде себе си Simple Smile . Разбира се и с други хора е забавно, но трябва да сте на една вълна и както някой писа по-нагоре - пътувай с някой, за да го видиш какъв е.
(В този ред на мисли- Шефът ми "премести" една бивша колежка в друг екип след едно съвместно пътуване по работа, където тя е настоявала да се взема таксита за 15 минути път пеша и е имала безкрайни претенции спрямо хотела. След доста време той сподели, че тогава е разбрал, че тя няма място в нашия екип.)

deaf - имам две приятелки , руси и синеоки, които обиколиха близкия изток, включително държави като Ирак и Иран, сами (поотделно). Не знам как се справиха, даже и за мен е много екзотично, но са много доволни и щастливи. Говорят само английски като чужд език. Аз само като си ги представя на някой арабски пазар русички измежду 100 мъже, лошо ми става, но те не се притесняват Grinning

Според мен първият път е най-трудно и е добре или да е в България или в някоя "лесна" чужбина, а не веднага в Шри Ланка примерно. В днешно време има много фейсбук групи, сайтове и тн , където човек може да се свърже с други туристи , ако има желание.

# 82
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
В група за пътуващи в Ирак (и в такава съм 🙈но не ми стиска още) няколко българки са споделяли преживяванията си, млади, хубавки.

# 83
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 312
Напоследък все по-рядко се чувствам щастлива след или по време на пътуване.
Уж го планирам, чакам, а после се преструвам или направо се напрягам. И като се прибера, с облекчение търся собствената си компания.
Мислех си,че проблемът е в мен. Или в хората, които обичам или, хайде, поне харесвам.
Тази тема ми дава друга гледна точка.
Смейте се, но не знаех, че можело и така.

# 84
  • София
  • Мнения: 6 010
Предпочитам дестинации, в които усещанията са предимно положителни. Беднотия, крайна мизерия, опасност от болести или нападения не са мойто. Не ща да се подтискам и плача при вида на гладни деца, някак не ми понася... Мисля го с години
 Бях в Индия, пътувахме из провинцията, бях в Непал,  Мексико, Мароко.... Панама Ямайка си беше опасно.  По тези места бяхме двама, трима, без цяла група. Там не бих пътувала сама. В Ирак също... И освен друго, както писах мизерията ме подтиска вече, въпреки че в Лат Америка хората са усмихнати и по- позитивни някак.. Пак друго е.. Та избирам. Проблема е, че Европа, САЩ и цивилизованият свят не са ми интересни, еднакви са и някак скучни... Даже завиждам на тези, които ходят и "откриват" нови места,... Радват се, както аз сякаш вече не мога..

Последна редакция: чт, 15 фев 2024, 22:07 от Cabo San Lucas 40

# 85
  • София
  • Мнения: 5 261
Аз начертах, планирах и резервирах поредното пътешествие. Сам, но не самотен.
Не съм темерут 😅, но пътуванията са ми винаги сам. Това е изцяло мое време и искам да го направя по моя си начин, с моите желания и нужди, които за повечето хора са нетипични. Обичам да пътувам във влак, часове и дни, обичам да стоя на гари и да гледам влаковете, да се завирам по тесните улички, да замръквам в паркове. А когато ми е нужна социализация или някакъв контакт, то лесно се намира. За точното нужно време. Но после продължавам сам.

27 май - 30 юли са ми датите за това пътешествие. Едно време още от София се мятах на влака. София - Амстердам съм го правил на един дъх ( ~ 38 часа ), но последните вече 4 години е много трудно логистично това и дори аз не се навивам.
Кацам в
*Мадрид и имам 5 пълни дни. 2 за самия град и по 1 за *Куенка, *Сеговия и *Толедо. В Куенка ще посрещна и 41-вия рожден ден 🙃. Следва
*Лисабон с 4 пълни дни - един за *Евора, 2 за самия Лисабон и ще реша last minute според времето и настроение дали *Синтра или нещо по океана 🌞🏖️🌊.
*Порто. 5 пълни дни - 2 за него включително и плаж и по 1 за *Коимбра, *Брага и *Гимараеш.
*Сантяго де Компостела - 4 пълни дни. Планирах по-малко и после в *Ла Коруня, но не ме устроиха цените на нощувките в Ла Коруня и ще остане с две дневни посещения от Сантяго. Ако останалите два дни ми се видят много за Сантяго, имам готовност за дневна разходка до *Луго или към океана 🙂
*Ферол с 1 нощувка. Не е туристически град, но ми е начална точка за важен елемент от Цялото. Оттук тръгва и продължава по цялото северно крайбрежие на Испания чак до Франция теснолинейна железница и искам да я мина по цялата дължина ( на етапи ). Извън градовете и урбанизираните райони около тях , които не са много, минава през идилични малки селца, много гори, завои, изкачвания и спускания. Съвсем бавна е, но и там не искам да бързам. Първата част ще трае около 7 часа и половина и ще ме отведе в
*Овиедо. Там ще имам 2 пълни дни - един за него и един за *Хихон.
Продължавам с втория етап на теснолинейката и ми предстои 9 часа път до  *Билбао, където съм планирал 3 пълни дни - един за разходка до *Сантандер и 2 за самия Билбао. Продължавам с теснолинейката и пристигам в
*Сан Себастиан, където ще имам почти 3 пълни дни. Имам готовност за дневна разходка до *Памплона в един от тях. Тръгвам си от там с последния участък от теснолинейката до Андай / Франция където ще продължа към
*Бордо - винаги ми е бил цел и винаги съм бил далече за да го включа, но му дойде времето. 2 дни и половина ще имам, само за него.
Още много цели имам във Франция, но ще са във вече мислено начертано следващо пътуване и затова сега директно към
*Кьолн. Кьолн е задължителна спирка винаги за да прекарам време с близки хора и по тази причина познавам района отлично, но все пак имам няколко набелязани малки градчета и някакво време в Дюселдорф. Оттам към
*Щутгарт, където ще остана 3 седмици и ще е основно лежерно и безцелно поне половината от това време - гари, влакове, езера, разходки из природата. В планираната половина съм включил Баден Баден, Фрайбург, Тюбинген, Швебиш Хал, Ротенбург об дер Таубер.
Полет към София 🙃

# 86
  • София
  • Мнения: 640
Напоследък все по-рядко се чувствам щастлива след или по време на пътуване.
Уж го планирам, чакам, а после се преструвам или направо се напрягам. И като се прибера, с облекчение търся собствената си компания.
Мислех си,че проблемът е в мен. Или в хората, които обичам или, хайде, поне харесвам.
Тази тема ми дава друга гледна точка.
Смейте се, но не знаех, че можело и така.

Може, може. Аз даже бях стигнала дотам да тествам гаджетата си при пътуване - някак много лесно се разбира ще се понесем ли. И с приятели като сме ходили групово все някакво напрежение - едните не обичат да стават рано, другите искат на ресторант, третите не могат да ходят или ходят бавно - много е трудно за всички. Така с годините започнах да отказвам да водя някой някъде.

Иначе по темата с езиците, аз мога да се оправя на около 20 езика криво-ляво. Имала съм случай да седя в самолета до една германка - тя разбира български, но не говори, аз тогава така бях с немския - ми, изкарахме си целия полет в разговор всяка на нейния си език.

Сега ми се очертава доста далечно пътуване съвсем сама - езика не го знам много, само елементарни фрази за в магазин или посоки, там почти никой не говорел английски, но нямам абсолютно никакво притеснение. Обаче приятелките ми ме ползват в момента да стряскат техните познати като им казват къде ще ходя сама.

# 87
  • София
  • Мнения: 6 010
Моя мъж не го водя с мен Joy първо няма да тръгне, после ще мрънка през целия път.. А не! Когато станахме гаджета, 2 седмици го навивах да идем до Корфу. После беше очарован, ама ми скъса нервите... Преди това.. Хабитален тип,, ако може от Квартала да не излезе.... А по повод писаното горе, аз не обичам да се препуска през градовете. Препоръчвам да се види спокойно всичко и без бързане, по добре малко градове, отколкото 5 града за 5 дни. Не си струва и нищо няма да се види накрая.   Мечтая си за най - бавното Околосветско Пътешествие...! Grinning

# 88
  • Sofia
  • Мнения: 3 839
Ха ха Cabo, твоят като моят! Градът и кварталът - "върха на цивилизацията", всичко друго не струва. Където и да го накарам да отидем започва едно мрънкане... после вземе, че му хареса, но моите нерви.. Не иска да на нашето море, ок, избирам море в чужбина, там ново 20, "ти искаш да ме умориш в някой самолет, и няма да се е откажеш, докато не го постигнеш"..

# 89
  • Мнения: 9 241
Един мой приятел,(той ми е приятел и до днес),бяхме на почивка на нашето Черноморие и ме замъкна в някаква столова на почивна станция,където настоя да си поръчам боб,който бил върхът на кулинарията. Обаче бобът беше чиста водичка и в нея бобени зърна! Laughing Повече с него на почивка/туризъм/планина – не. Иначе е голям веселяк и душата на компанията. Така че по-добре да сте сами,отколкото с приятел/познат с когото не ви е уютно.

# 90
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Моят мъж ме е обявил за темерут, защото дори и групово да пътуваме, аз се отцепвам и често обикалям сама. Евентуално да се засечем на обяд или вечеря и това е. Старите приятели и семейството са ми свикнали, обаче ако пътуваме с нови, си ги предупреждавам. Ставам рано, имам план. Ако на някого му е интересен моя план, добре дошъл е, ако не, вечерта ще се видим 🤪 Моя приятелка веднъж ми каза, че най обича с мен да пътува, защото нямам очаквания всички като керван да се понесем заедно, а всеки е според интересите си.

# 91
  • Мнения: 1 747
Предпочитам дестинации, в които усещанията са предимно положителни. Беднотия, крайна мизерия, опасност от болести или нападения не са мойто. Не ща да се подтискам и плача при вида на гладни деца, някак не ми понася... Мисля го с години
 Бях в Индия, пътувахме из провинцията, бях в Непал,  Мексико, Мароко.... Панама Ямайка си беше опасно.  По тези места бяхме двама, трима, без цяла група. Там не бих пътувала сама. В Ирак също... И освен друго, както писах мизерията ме подтиска вече, въпреки че в Лат Америка хората са усмихнати и по- позитивни някак.. Пак друго е.. Та избирам. Проблема е, че Европа, САЩ и цивилизованият свят не са ми интересни, еднакви са и някак скучни... Даже завиждам на тези, които ходят и "откриват" нови места,... Радват се, както аз сякаш вече не мога..
И аз съм така. Предпочитам положителните емоции, сивотата и нищетата ме натъжават. Като млада обикалях Европа сама и много ми допадаше самостоятелната експлорация. Все завързвах някакви пътешественически запознанства, от които да се образовам мулти-култи стил. На други континенти обаче, изпитвам паника да ходя сама, въпреки че имам северно американски спомени от едно и половина, впоследствие споделено, през атлантическо пътешествие. Може би както казват, апетитът идва с яденето?

Сега наближавам голям юбилей и съм в дилема. Австралия, Ю. Корея или отново Америка, но за съжаление, моят мъж е против пътешествията в “скучни” западни/богати страни, по принцип, ха ха, той и затова с мен се събра😊. Но да, единственота ни обща дестинация е Северна Испания.

Последното изречение в цитата горе…отдавна съм вече така, сега вече обичам ….да се връщам - да повтарям и потретям. Връщам се много напоследък, и то в родния си град, в Северна Испания, дори планирам посещения на места от детството си. Последното което ми се иска, повече от пътуване до Австралия,  е - да ям лещена супа в хижата на детските ми спомени, някъде около в.Мусала😊.

# 92
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 312
Теоретично много се навих.
Първия път трябва да е много кратко и близко , за да преодолея паниката.
Или, обратно, за да няма връщане назад. ?

# 93
  • София
  • Мнения: 640
Теоретично много се навих.
Първия път трябва да е много кратко и близко , за да преодолея паниката.
Или, обратно, за да няма връщане назад. ?

Второто е по-категорично. За кратко - да, защото все пак е тест. Simple Smile

# 94
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Според мен по добре първи път наблизо с опция за връщане по всяко време. В групата за соло пътуващи неведнъж е имало мацки, на които не им понася, не могат да сменят полети, стоят в стаята в стрес и ги укпокояваме онлайн. Ако се чувствате добре сама, не би трябвало да има проблем. Аз се чувствам добре сама и такива моменти да съжалявам съм нямала.

# 95
  • Мнения: 1 747
Аз обожавам Лондон. Ходя си по 3-4 пъти годишно (понякога семейно/повечето пъти - самосиндикално). Имам си установена рутина, маршрути - Чайнатаун, пазарчетата с разнообразна храна от всеки край на света, парковете, магазинчетата с книги и старовремски или с отминала мода вещи в Челси, Нотинг Хил и Камдън Таун, канала около Камдън Таун….Преди седмица пак бях сама на гости и съвсем случайно се озовах в Брикстън - супер се изненадах от африканските кафенета и магазини за плодове и зеленчуци така красиво подредени, сякаш взети от френски журнал.

Бе нали казват - който се умори от Лондон, е уморен от живота. Само дето градът е “студен”, от многото места, където съм била, в Северна Европа е ми е било по-трудно да завързвам спонтанни разговори, т.е. такъв избор би бил идеален за анонимна почивка, без интеракции с когото и да било. Ако търсиш нещо по-“сърдечно”😉, Южна Европа е по-добре - Солун или Атина може би?

# 96
  • Мнения: 7 168
RebelHeart, много хубав план, интересно ми е колко багаж предвиждаш да вземеш за пътуването? С годините свикнах да пътувам с минимален багаж, но ти все пак ще пътуваш в няколко държави с различен климат.

# 97
  • София
  • Мнения: 5 261
RebelHeart, много хубав план, интересно ми е колко багаж предвиждаш да вземеш за пътуването? С годините свикнах да пътувам с минимален багаж, но ти все пак ще пътуваш в няколко държави с различен климат.
Минимален. Шорти, чорапи и тениска си пера набързо всяка вечер. Ако въобще ми стане хладно, то е от гърдите нагоре -> един суитшърт е нужен. Само заради втори чифт обувки, джапанки и кърпи ще ползвам малък куфар с размери до допустим борден + раница на гърба.

# 98
  • София
  • Мнения: 6 010
Горе някой писа че обича Северна Испания,, интересно ми стана, все в Южна съм била. Кажете там Сан Себастиян или къде си струва? Има ли хубави плажове, кои места да се видят. Кои градове. Там бих отишла!!! Да, определено.. Кое е характерно, хора, храни...

# 99
  • София
  • Мнения: 2 864
Северна Испания е много красива. Пролет е толкова зелено, че нямаш усещането, че дори си в Испания. Сантяго де Компостела, Виго, Понферада, Леон, Бургос, Билбао. Все градове чудесни за разходки със замъци, катедрали, паркове и гори. За плаж е друго. Там вече не мога да дам акъл, защото не съм била за плаж там.

# 100
  • Мнения: 1 747
Ето тук малко Северна Испания Yum:
Скрит текст:

# 101
  • София
  • Мнения: 6 010
Много е красиво. А дали е толкова горещо като в южна Испания през лятото?

# 102
  • Мнения: 1 747
Много е красиво. А дали е толкова горещо като в южна Испания през лятото?
Не съвсем не, миналото лято средата на юли беше около 22градуса, аз нямах дрехи с дълъг ръкав и ми беше студено, по-скоро е като в Южна Англия по атлантическото крайбрежие. Ние летим до Сантандер, който ми напомня за България на моето детство някакси🙂. Оттам може към Билбао, Сан Себастиян, а ако си падате по-френския шик - Биариц.

# 103
  • SF
  • Мнения: 21 358
С коя компания летите до Сантандер?

# 104
  • Мнения: 1 747
Не сме в България. С Райанеър има доста полети, но не знам дали има от София.

# 105
  • Мнения: X
В Северна Испания скрито съкровище е Билбао, малко далеко от туристическите потоци към Южна Испания, но това за мен също е част от привлекателността на региона. Simple Smile Музеят на Гугенхайм, променадето около реката, пристанището, зеленината само допълват типичния чар на повечето испански градове. Храната е супер - прости, но ужасно вкусни ястия. От Билбао може да се предприеме и дневна екскурзия до близък малък остров, с много живописна природа, за  когото му е слабост контрастът между океана и високи, издадени скали, както “Скалите на Мохер” в Ирландия. Мястото е снимачна сцена от Игри на Тронове (за феновете), каменен мост и стотици стълби свързват континента с островчето. Супер е!

# 106
  • София
  • Мнения: 1 718
Северна Испания откъм океана е страната на Баските и също като френската част от Баския регион малко по на север е зелено, колоритно и доста по-прохладно лятото. Който обича разнообразието, зеленината, вкусната храна, океана и големите вълни, както и купoнджийски настроени местни хора - това е мястото!

# 107
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
До кое летище летите за Северна Испания, или до някое голямо и прехвърляне 🙄🤔
Аз си отмених Ирландията и ще ида до Ланзароте. Не че ще е много топло, но искам малко слънчице, тук (Глазгоу) вали всеки ден😔Имах да ползвам един ваучер към jet2 и добре дойде като цена. Два дни си планирах в Единбург на спокойствие, букнах различни два тура за през деня. Ходеше ми се по тукашните острови, но още няма редовни фериботи, а и денят е много къс все още. Иначе Шотландия без островите за последните 2 години след локдауна съм обиколила почти цялата, всички възможни кратки организирани екскурзии. Местните ми колеги не са обикаляли толкова, ходят до Единбург най много🤷🏻‍♀️

# 108
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 521
За мен сега е студено там.

# 109
  • София
  • Мнения: 5 261
От София няма полети до Северна Испания, уви. Вероятно комбинация от критично малко българи живеещи там и по-малко туристическо спрямо Южна. Ако летя до там, бих избрал Мадрид и нагоре с влак - има директни и достатъчно бързи до всички големи градове.
Иначе конкретно съм проверявал Сантандер от София - масово най-бюджетно идва през Лондон, Шарлероа, Виена, Бергамо, но според дните са възможни и много други комбинации, които да дадат ниска цена.

# 110
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
За мен сега е студено там.
то си е, но тук на 22 градуса му казват heatwave.
За по дългата ми ваканция май месец ми се върти Испания от Север на Юг и да се прибера от Малага, но чакам да ми разпишат отпуската, за да започна да планирам🤷🏻‍♀️

# 111
  • София
  • Мнения: 5 261
За по дългата ми ваканция май месец ми се върти Испания от Север на Юг и да се прибера от Малага, но чакам да ми разпишат отпуската, за да започна да планирам🤷🏻‍♀️
Имаш ли идеен маршрут? Набелязани точки?

# 112
  • Мнения: 1 747
Jokerr, ако сте в Шотландия, до Сантандер има полети от Единбург, Манчестър и Бърмингам и Дъблин.

Ето тук една куриозност от Сантандер - мини маркет България чи🤩. Оказва се, един от нигерийските езици, означава - обграден от божествено (или подобно), влязохме, защото мислехме че е бг магазин:

# 113
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 521
За мен сега е студено там.
то си е, но тук на 22 градуса му казват heatwave.
За по дългата ми ваканция май месец ми се върти Испания от Север на Юг и да се прибера от Малага, но чакам да ми разпишат отпуската, за да започна да планирам🤷🏻‍♀️
Имам само 2 работни празни, та казвай.

# 114
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Rebel аз гледам организираните екскурзии за идеи с маршрута, те обикновено са Барселона/Сан Себастиан/Севиля/Малага с дневни екскурзии наоколо.

# 115
  • София
  • Мнения: 6 010
Ей, за Сан Себастиян са ми проглушили ушите разни приятели, чак смешно ми става...

# 116
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Им е харесало или не?
Rebel за този маршрут колко дни би отделил ? (В обратната посока, Барселона- Мадрид)

# 117
  • София
  • Мнения: 5 261
Им е харесало или не?
Rebel за този маршрут колко дни би отделил ? (В обратната посока, Барселона- Мадрид)
Ами той на 80% съвпада с моя, планиран за това лято, за който разказах по-рано. 🙂
Не се ориентирам на картата, където има бяла точка, но не и буква, дали е предвиден престой. Ако не, то минаването през Португалия е излишно - ще оскъпи транспорта.
Бих го направил така :
Барселона 2 ( 3 )
Сарагоса 2
Памплона 1 ( 2 )
Сан Себастиан 2
Билбао 2
Сантандер 1 ( 2 )
Ла Коруня 2
Сантяго де Компостела 2
Саламанка 2
Мадрид 2 ( 5 ) ,
като първото число е абсолютен минимум, а в скобите са дните, които бих предпочел. За Мадрид, трите допълнителни дни за посещения до Куенка, Толедо и Сеговия. Те ми се струват по-интересни от самия Мадрид.
В Куенка е доста евтино и да се нощува, сравнено с други испански градове.

# 118
  • Мнения: 1 747
В Билбао, задължително пробвайте  пинчос - невероятни са, Сан Себастиян е известен с ресторантите си, има хубави селца, подходящи за сърф, някои са по пътя Камино и между планините и океана. Аз бих съчетала с Биариц - едно ниво по-изискано е, френско - британски океански шик. Има и летище. На няколко часа път е от Сан Себастиан. С TGV от Биариц до Париж е 3.5 часа по спомен от миналата година.

Последна редакция: сб, 24 фев 2024, 01:31 от ierldan

# 119
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Аз се завърнах от моята кратка ваканция преди 3 дни, хубаво беше и много топло, успях и да изгоря🤭 Лошото е, че на работа не ме чакаше одобрената отпуска за май месец в периода, който се надявах, ще трябва да се събера в 10 дни, та сега разглеждам как да я уплътня.
Искам да попитам дамите, тъй като видях в една група туристка в забавен стил да се оплаква за преживяванията с граничните в балканските държави на път за Турция. Как навсякъде или са и пожелавали приятен път или  незаинтересовани я пускат, само българският граничен я въртял и разпитвал много как така сама в Турция. Такъв ли ви е опитът с граничните? Аз на определени летища преживявам същото, в Глазгоу и едно дето се води пак Глазгоу престуик дето погрешка бях букнала без да видя, че е на 35мили. Много разпитват, много въртят, което преди ми активираше параноята, че сигурно имам criminal records. В Единбург само веднъж една жена гранична се държа неприятно, най вероятно защото преди това превеждах на група наши шумни мургави сънародници и тя помисли, че съм с тях. Какво ме води, що ме води и т.н, като и казах, че съм на работа на другия ден се кротна. В международна група за жени, пътуващи сами доста дами пишат за такова отношение и някой, който работи в системата обясни, че е защото сме рискова група да бъдем използвани за трафик или да сме обект на трафик.

# 120
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Jokerr, може би ако сте много млади 🤔 Аз не съм се срещала с подобно отношение.
Дъщерята за първи път пътува самичка миналата година, 18 години, Англия и Сардиния, не се е оплаквала от отношението. Даже напротив, италианците са били много мили, като са я видели толкова млада и притеснена, нейният полет беше точно в ден, в който стачкуваха... За късмет, от няколкото полета, които успяха да излетят този ден, единият беше нейния 😊

# 121
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Съвсем не млада, нито пък с визия на жена дето някой би трафикирал, по скоро да пренасям нещо освен🤭и това е на по малки летища, в Единбург са мили, дори е имало 'добре дошла вкъщи"🥰

# 122
  • Мнения: 1 102
Според мен е късмет, навсякъде могат да измислят нещо да те разпитват.
Миналата година имах много неприятно прекачване в Бари, Италия, бяха много нелюбезни, даже ми се подиграха на италиански  че не ги разбирам (което разбрах хаха). Отвърнах им, какво очакват от туристи, които само се прекачват?

Даже и в София са ми задавали въпроси. Носете си паспортите за всеки случай, някой път личната карта създава проблеми в ЕС.

# 123
  • София
  • Мнения: 5 261
Няма как личната карта да създава проблеми в ЕС. Ненужно насаждаш притеснения.

# 124
  • Мнения: 1 102
Не насаждам притесния, споделям опит от много пътувния.
Винаги е по-добре да си носиш и паспорт. Личната ни карта е на кирилица и е много по-трудно да бъде разчетена в сравнение с паспорта.
Освен това, човек като има два документа оставя единия в хотела, с другия се разхожда през деня. И да стане нещо, има план Б.

# 125
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
В Турция би трябвало да можем да пътуваме вече само с ЛК, но ме гледаха като изтребител, като я показах. Предпочитат паспорт, за да си сложат печата, кога си влязъл. Но от ферито от Турция, като слязох в Гърция, показах ЛК, те ми се усмихнаха и казаха, добре сте си дошли обратно в ЕС 😁

Ibsena, за план Б, съм съгласна, но на ЛК има всичко написано и на латиница 🤔

# 126
  • Мнения: 7 168
Даже и със старите лични карти, които важаха до преди 8-9 години и бяха изцяло на български език, не съм имала проблеми из Европа, включително и в Швейцария. Но последните години си нося и паспорт, защото ако евентуално ми откраднат или изгубя единия документ, да мога да се легитимирам с другия.

# 127
  • Мнения: X
Искам да попитам дамите, тъй като видях в една група туристка в забавен стил да се оплаква за преживяванията с граничните в балканските държави на път за Турция. Как навсякъде или са и пожелавали приятен път или  незаинтересовани я пускат, само българският граничен я въртял и разпитвал много как така сама в Турция. Такъв ли ви е опитът с граничните?
Скрит текст:
з на определени летища преживявам същото, в Глазгоу и едно дето се води пак Глазгоу престуик дето погрешка бях букнала без да видя, че е на 35мили. Много разпитват, много въртят, което преди ми активираше параноята, че сигурно имам criminal records. В Единбург само веднъж една жена гранична се държа неприятно, най вероятно защото преди това превеждах на група наши шумни мургави сънародници и тя помисли, че съм с тях. Какво ме води, що ме води и т.н, като и казах, че съм на работа на другия ден се кротна.
В международна група за жени, пътуващи сами доста дами пишат за такова отношение и някой, който работи в системата обясни, че е защото сме рискова група да бъдем използвани за трафик или да сме обект на трафик.

За трафик на жени, не, не ми е правило впечатление граничните да бъдат по-внимателни, но определено има по-особено отношение и по-строг контрол към балкански народи. Лично не ми се е случвало нищо, но няма да забравя един път преди години пътуване с автобус от Хърватска към Германия през Австрия. Австрийските митничари тъкмо се бяха качили в нашия автобус за проверка на паспорти, ала-бала, и по радиостанциите им гърми съобщението, че идел някакъв друг автобус и не мога да опиша дивия ужас в гласа на полицая като изкреща "Иде автобус от Албания, от Албанияяяя!!" и се изниза набързо. Направо целият наш автобус се заля от смях, все едно се задаваше бус с афганистанци-талибани, обявили джихад, които трябва на всяка цена да бъдат спрени. Така че предразсъдъци ли, какво - особено отношение към балканците, в това число, българите, понякога има.

# 128
  • София
  • Мнения: 640
Личната ни карта е на два езика, това първо. Второ, те я проверяват на скенер и инфото им излиза. Трето, още 2006 като ни приеха в ЕС и повечето митничари не знаеха, в Рим бяха тръгнали да ми искат паспорт и им обясних, че няма нужда. Това ни е едно от правата в ЕС и като цяло в страни с такова споразумение, така че никъде нямат право да я отказват. Аз паспорт нося само, за да мина на автоматичната проверка, тъй като нашите още се мотаят и не вкарват биометричните данни и в ЛК.

# 129
  • София
  • Мнения: 1 718
Относно отношение към младо момиче, понякога най-ужасни могат да се окажат комшиите! Няма да забравя как като студентка в чужбина преди години, се връщам с автобуса за България. И установявам, че паспортът ми е изтекъл преди 2 дни. С ЛК минавам без проблем европейските граници, но когато стигам до сърбо-хърватската граница, една бодра сръбска митничарка влиза в автобуса и ми гледа паспорта с фенерче в 5 сутринта и ми нарежда да сляза веднага, защото паспорта ми е изтекъл! Нито ЛК помогна (не важала), ни молба да си купя транзитна виза (да не съм я подкупвала)? и за капак нашите "мили" сънародници в автобуса - "Момиче ако не си с редовни документи, слизай да не бавиш целия автобус". И ме свалиха рано сутринта сама с два куфара, на границата като някоя да не казвам каква. Добре, че митничарите от хърватска страна бяха свестни, прибраха ме на топло, предложиха ми кафе и лично ме качиха на автобуса до Загреб, където отидох в Бг консулството да си удължа паспорта.
Къде е закрилата към сами млади жени в Сърбия не знам. И това отношение от ЖЕНА митничар! Колко да мразиш българите, че да правиш такива работи?

# 130
  • София
  • Мнения: 5 261
Е, не 🙃 Чак такива драми и сценарии са в повече!
Защото си жена не ти се полага нищо повече и след като към онзи момент не е било допустимо да се преминава през Сърбия с ЛК, то граничарката е направила съвестно и точно това заради което е назначена там.
Няма място да се вменява лично отношение към някой, който си изпълнява задълженията.
А да си следиш валидността на документите, е само и изцяло твое задължение.

# 131
  • Мнения: 9 241
Вярно е,че сръбските митничари са "по-стриктни" към българите...

# 132
  • София
  • Мнения: 640
Като пътувахме през 90те все ни предупреждаваха на сръбската граница да си мълчим, да не говорим нищо, защото сърбите се заяждат. Честно казано, от толкова граници, които съм минавала на няколко континента, най-отвратителни от моя опит винаги са били гръцките митничари, дори след като влязохме в ЕС. За преди това изобщо не ми се коментира. Със сръбските никога не съм имала проблеми.

Но в случая са си били прави сърбите, даже добре, че само са те върнали, а не са направили повече.

Аз се завърнах от соло пътуването ми до Китай, беше прекрасно изживяване. Всичко мина по план, май досега там съм се чувствала най-сигурно като соло пътуваща. Simple Smile

# 133
  • София
  • Мнения: 1 718
Колко да не е съвестно да оставиш едно момиче на 22 да се прибере обратно в София, като очевидно няма да слезе от автобуса в Сърбия? И дали не е по-голям проблем да го оставиш да е изложено на риск от трафик на хора или друго като го свалиш само в 5 сутринта на границата? Нито се обади на български консул, нито нищо. Айде, добросъвестно изпълняване на задълженията. Хората не са машини.
Е, не 🙃 Чак такива драми и сценарии са в повече!
Защото си жена не ти се полага нищо повече и след като към онзи момент не е било допустимо да се преминава през Сърбия с ЛК, то граничарката е направила съвестно и точно това заради което е назначена там.
Няма място да се вменява лично отношение към някой, който си изпълнява задълженията.
А да си следиш валидността на документите, е само и изцяло твое задължение.

# 134
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 521
Не е съвсем по същество, но тези служители не са митничари, а към полицията. В БГ Гранична полиция, в други държави еквивалентна структура. Митницата се занимава със стоки.

# 135
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Елза, на кои места бяхте в Китай, сама ли организирахте? Споделяли ли сте някъде тук или други соц.мрежи за изживяването, много обичам да чета за Азия Heart

# 136
  • София
  • Мнения: 640
Елза, на кои места бяхте в Китай, сама ли организирахте? Споделяли ли сте някъде тук или други соц.мрежи за изживяването, много обичам да чета за Азия Heart

Бях само в Пекин за седмица, отскочих за ден до Сиан да видя Теракотената Армия. Току що се прибрах и още не съм качвала нищо никъде, но този път мисля най-после да седна да напиша впечатленията си в блог, защото беше много интересно изживяване за мен да отида сама там и като цяло за пръв път посещавам не само Китай, но и Азия. Организирах всичко съвсем сама - самолети, хотел, резервации за посещения и билети, обиколки, маршрути.

# 137
  • София
  • Мнения: 5 261
Убедено стоя зад твърденията си, че е недопустимо да минаваш граници без нужните документи.
Дали си жена или мъж, дали си на 22 или на 102 за Закона няма и не би трябвало да има никакво значение.
Но в крайна сметка, това са безценни житейски уроци, които всички сме получили по един или друг начин. Под вола теле и вина някъде извън самите себе си, няма смисъл да се търси.

Елза, на кои места бяхте в Китай, сама ли организирахте? Споделяли ли сте някъде тук или други соц.мрежи за изживяването, много обичам да чета за Азия Heart

И аз моля за разказ. 🙂

# 138
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Виза лично ли трябва или може онлайн?

# 139
  • София
  • Мнения: 640
Виза лично ли трябва или може онлайн?

Лично, после може да се прати по пощата паспорта. Но ми отне точно 5 минути посещението. (Като изключим, че отидох два часа по-рано, за да успея преди работа и да не чакам на опашка). Иначе ако се посещава само Пекин за по-малко от 6 дни, имаме право да сме без виза.

# 140
  • Мнения: 764
Виза лично ли трябва или може онлайн?

Лично, после може да се прати по пощата паспорта. Но ми отне точно 5 минути посещението. (Като изключим, че отидох два часа по-рано, за да успея преди работа и да не чакам на опашка). Иначе ако се посещава само Пекин за по-малко от 6 дни, имаме право да сме без виза.

Ще се радвам да споделиш впечатления тук или в блог без значение за мен.
Китай ми е мечта дестинация, то не само на мен....направо сме си група за там. Та след Ю. Корея тази година...се надявам да почна да планирам и Китай в близко бъдеще.

# 141
  • София
  • Мнения: 640
Ще се радвам да споделиш впечатления тук или в блог без значение за мен.
Китай ми е мечта дестинация, то не само на мен....направо сме си група за там. Та след Ю. Корея тази година...се надявам да почна да планирам и Китай в близко бъдеще.

Накратко (доколкото може да е кратко):

Уникално преживяване, изключително сигурно място за соло пътешественици - никъде не съм се чувствала толкова спокойна да обикалям дори през нощта или ранна сутрин (трябваше да изляза в 5 за влака за Сиан).

Впечатленията ми са, че хората са любезни, опитват се да помогнат - кой знае малко английски, кой с приложение за превод, аз с моите 5 думи на кръст на китайски - оправях се перфектно.

Използвах техните приложения за плащания, става много лесно. Ползвах ги и за плащане в градския транспорт. Използвах и техните карти - правят много добри маршрути с градски, единственото е, че трябва да се знае как да се изпише адресът с йероглифи, за което се бях подготвила предварително или с бързо търсене в гугъл се получаваха нещата.

В градския транспорт има надписи и на английски, спирките също се обявяват и на английски, изписват се и на пинин (китайските йероглифи на латиница). Но пак трябваше да знам поне 1-2 от йероглифите от името на спирката или да го пусна от картата на преводач да го изговори, за да знам къде да сляза. С градски транспорт може да се стигне буквално навсякъде, ползвах такси единствено от и до летището.

Пекин е изключително чист град, особено сравнен със София.

Взех си екскурзия с автобус до китайската стена, частта Мутияню - реставрирана част, има лифтове до нея и много забавна пързалка с шейнички надолу - около 5-6 км спускане. Кулите там са 20, като от 1 и 20 пнорамната гледка е невероятна. Но и адски много стълби -  имаше едно място, на което се катерехме буквално на 4 крака. Приложението ми отчете, че съм качила еквивалента на 145 етажа. Smile

За един ден "отскочих" до Сиан с влака стрела да видя Теракотената армия. С влака 1100 км се минават за малко над 4 часа, влаковете ми се сториха доста по-удобни от европейските им еквиваленти.  Нямах време да разглеждам града, него го оставям за другия път. Бяха ми останали два часа до влака за връщане и мислех да поразгледам, но намерих магазинчета, в които те обличат с ханфу (техните носии), гримират те, правят ти прическа и фото сесия и понеже ми беше мечта, реших да остана с това.

В Пекин разгледах Летния дворец, Забранения град, Зимния дворец, Националния музей, Олимпийския парк, Тиананмън, храмовете на Конфуций и Лама, парка Хоухай, както и някои от сити-тата с небостъргачите. За съжаление дори една седмица не е достатъчна да се видят спокойно и добре тези забележителности - китайците разстоянията за нищо ги нямат. Нямам ден с по-малко от 20 км ходене, аз уж съм от хората, които разглеждат много бързо, но въпреки това времето просто не ми стигаше. (Ще трябва да повтарям).

Всички билети си купих сама през приложения (на китайски), за някои ми трябваше китайски тел. номер, който си бях поръчала предварително и сим картата ме чакаше в хотела.

Всички западни приложения, особено тези на гугъл, са забранени в Китай, достъпват се с VPN или в моя случай - чрез e-sim карта, която си бях взела пак предварително.

Навсякъде в града още имаше от новогодишната им украса - червени фенери по улиците, кесии по дърветата, дракони под път и над път.

# 142
  • Мнения: 764
Тайван, Китай, Сингапур, Южна Корея, Япония са абсолютно сигурни дестинации за сами пътешественици. Ние много искахме Китай тази година, но дружката е и с друг паспорт освен български и щеше да е много сложно при нея. Затова решихме да повторим Ю. Корея миналата година бяхме 9 дена само в Сеул...и имам още за гледане.
Но всичко, което споделяш е много полезно за мен.
Като напишеш блога ще гледаме и снимки.
И аз обожавам Азия.
Не знам как е Пекин, но Сеул е много чист също. Въпреки че девойки идващи от Япония...казаха, че Сеул е мръсен в сравнение с Токио.....не знам на мен мега чисто ми се видя.
За плащанията чела съм, че нашите карти не работят и трябва да се ползва приложение.
За vpn знам също. Надписите на английски в метрото са приятна изненада.
Искам аз Пекин , Сиан и Шанхай и дано 15 дена стигнат.

# 143
  • София
  • Мнения: 640
Много зависи какво искаш да видиш за тези 15 дена. Говорих си с едни немци, които за три дена бяха видели всичко, което искаха в Пекин и ми се чудеха защо цяла седмица ще съм там. Аз пък даже не успях да видя всичко както го исках и ще трябва да се връщам.

Пекин ми се стори чист на фона на слуховете и новините за смога отпреди години. Но вече голяма част от автомобилите им са електрически, градския и моторчетата също.

Не работят картите ни, да, но от миналата година в техните приложения може да се добавят международни карти и плащанията стават лесно, преди е можело да се ползват единствено китайски карти дори в тези приложения.

В действителност имах притеснения да не се заядат нещо я за виза, я там на границата, че съм сама, не съм с група, нямам маршрут освен Пекин (тогава още не бяха пуснал билетите за влака за Сиан и нямаше как да докажа, че ще ходя), но никъде не направиха дори коментар за това.

# 144
  • Мнения: 764
Аз да стигна до планирането...ще ги натъкмя. Но при четене все ми излизат интересни неща...накрая се налага да се избира. Максимално много искам да видя без да е като на бързо бягане обаче. За каквото стигне времето...ако 15 дена са малко ще добавям още.
3 дена Пекин, като 3 Истанбул нищо не можеш да видиш.

# 145
  • Мнения: 4 461
A след като не се приемат картите ч, може ли с телефон (Аpple Pay , например)?

# 146
  • София
  • Мнения: 640
A след като не се приемат картите ч, може ли с телефон (Аpple Pay , например)?

Не. Те имат две приложения подобни на Apple pay - Alipay и Wechat - в тях си добавяш твоите карти и плащаш с qr код. Иначе приемат и кеш. Преди са се дърпали, имало е места, на които кеш струвало повече или отказвали, но реално е незаконно, имало е доста оплаквания от самите местни, тъй като възрастните трудно ползват приложенията и сега са задължени да приемат кеш.

В Wechat всички музеи и забележителности имат канали през които се купуват билетите. В Алипей пък се генерират картите за градски транспорт, така че са доста полезни.

# 147
  • София
  • Мнения: 6 010
Препоръчвам Китай, пътувала съм много из Китай, вярно преди години, но препоръчвам, всеки трябва да отиде ако има възможност разбира се...

# 148
  • Мнения: 4 461
Благодаря за отговора 🌷

# 149
  • Мнения: 4
Здравейте, упорито разглеждах социалните мрежи за соло пътуващи, но не намерих нищо кой знае колко полезно…. И попадам на тази тема тук, за щастие:) Никога до момента не съм пътувала сама, но обмислям другия месец да го направя, в Египет. Харесвам страната, обичам гмуркането, била съм вече 4-5 пъти там, но не и сама. Та въпросът ми е дали има ли желаещи, които също да участват в подобно пътуване - нещо хибридно -  хем соло, хем все пак знаеш, че има и още някой  наоколо, с който можеш, ако решите да изпиете чаша вино вечер примерно?!

# 150
  • Мнения: 2 927
Там не трябва ли да бъде с агенция за Египет ?

# 151
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Има такава група, да си намериш другарче, българска. Ако желаете ще ви пратя линк. Има една хубава голяма международна -host a sister -тя е започната като група за жени, които предлагат дома си на жени, но има и опции просто да търсите компания на мястото, където отивате. Много готини истории със снимки има там, не съм я пробвала, параноична съм.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 09:05 от Jokerr

# 152
  • София
  • Мнения: 640
Smiley Аз не обичам да се съобразявам с някого като пътувам, а и рядко някой ми издържа на темпото. Сега в Китай за 8 дена имам само два с под 20 км пеша - когато прекарах 9 часа във влака направих само 15 км и в деня на полета имах само 18. Ставам обикновено в 4:30-5:30, обикалям без спирка, честно не обядвам или хапвам нещо на крак. А и трудно се намира някой, който иска да види нещата, които и аз. Говорихме си с едни германци на Стената - те за три дена са разгледали всичко, което са искали да видят, на мен и 6-те чисти дни в Пекин не ми стигнаха да видя това, което искам и се принудих някои неща да ги разгледам набързо.

# 153
  • София
  • Мнения: 6 010
Китай не е държава, това е сякаш цял континент. Любими са ми южните провинции, градове като Суджоу, Янджоу, Ханджоу с езерата , Гуилин с река Ли е уникално преживяване . Най ме докосна реката Яндзъ, плавахме по реката три денонощия на кораб, като спяхме в каюти и се хранихме на паубата, спираме тук там да разгледаме... Уникално, тази огромна река.. . Красиво... Провинция Съчуан, хората, храната, всичко... Хонг Конг също ми хареса, но някак претъпкано и не е баш Китай...

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 07:26 от Cabo San Lucas 40

# 154
  • София
  • Мнения: 640
Cabo San Lucas 40,  наистина е невероятно там, аз си бях сигурна, че като отида веднъж, ще искам да се връщам пак и пак, но не очаквах още в таксито към летището да почна да правя плановете за следващия път. Smile

# 155
  • Мнения: 4
Има такава група, да си намериш другарче, българска. Ако желаете ще ви пратя линк. Има една хубава голяма международна -host a sister -тя е започната като група за жени, които предлагат дома си на жени, но има и опции просто да търсите компания на мястото, където отивате. Много готини истории със снимки има там, не съм я пробвала, параноична съм.

Ще съм благодарна да ми изпратите линк🤗

# 156
  • София
  • Мнения: 6 010
Китай е философия на живот много различна от европейската, пък и от американската във всяко отношение. Възхищавам се на тези хора, но също ми е жал за тях заради режима и всичките ограничения и проблеми, на които са подложени. Приемат стоически и със примирение, ние това няма как да го разберем... Любезни, любопитни и мили хора... Някои от тях, в провинциите, са ужасно бедни... Disappointed Relieved

# 157
  • Мнения: 4 461
Cabo San Lucas 40, а и всички пишещи, много вдъхновяващо (и заразително) го правите. Благодаря!
Обожавам да пътувам, правила съм го и сама и това са едни  от най-хубавите ми спомени от пътешествия, а четейки ви, много вдъхновяващо ми действате и се радвам за вас.
Между другото, наскоро ми попадна пост за посещение до европейски град със самолет в рамките на ден с основна причина посещение на музей.

# 158
  • Мнения: 4
Там не трябва ли да бъде с агенция за Египет ?

С агенция е дотам, че ти запазват хотел и чартъра ползваш, но оттам нататък си свободен да организираш времето си както решиш. Просто за дестинации като Египет това е най-удобният вариант. Агенциите предлагат и екскурзии, но аз обикновено организирам нещата локално, движа се основно според информацията и рейтингите в трип адвайзър.

# 159
  • София
  • Мнения: 640
Реално това, което аз видях в Китай (с уговорката, че все пак бях в столицата) не се различава по нищо от нашата действителност - много богати и много бедни. Имаше молове, в които най-евтината марка беше Валентино, някои от другите съм виждала само в Париж. И в същото време имаше клошари, които събираха хартия и пластмаса, и просяци. Говорих си с един китаец - по селата населението е бедно, застаряващо, могат да се занимават само със земеделие, но от него не изкарват много, а и там застъпват земеделските компании. Младите гледат да избягат в градовете, да намерят работа на бюро.

Иначе в Пекин е чисто, голяма част от автомобилите им вече са електрически, мотопедите също, градският транспорт също. Събират боклука разделно (за разлика от щатите), пластмасата им е рециклируема. Пушенето е много ограничено, малка част пушат по улиците, пушачите се събират около кошчетата с пепелници. По парковете е забранено пушенето. Всички кошчета в Пекин също бяха за разделно събиране.

Всички нови сгради са със слънчеви панели на покривите, много от старите също имат, дори бедните къщи са с такива - от влака ги гледах в много градове. От самолета видях огромни централи за слънчева енергия - и страшно много на брой. Имаха и много ветропаркове.

Камери има навсякъде, предполагам ги следят за всичко, но пак което могат - нарушават като правило. Най-вече забелязах пресичане, шофиране, по гарите уж забранено пушенето, но имаше такива, които си пафкаха и си хвърляха фасовете на перона.

Признавам си, че много добро впечатление ми направи охраната в градския транспорт - освен да следи за билетите, правеше забележка ако някой вдига шум. Една баба си беше пуснала разговор на високоговорител и веднага я предупредиха. В метрото ако някой реши да слуша музика или друго не на слушалки, веднага го спират също.

По гарите и градския в туристическите градове (Сиан и Пекин) всичко е с надписи и обявяване и на английски, пътните им знаци също са на двата езика. Но в по-малките населени места си е само на китайски.

И в двата града доста хора се справят на английски, даже ми се случи на два пъти възрастни баби и дядовци да ме заговарят на английски. Младите ако не знаят, веднага пускат преводач на телефона.

В действителност единственият ми културен шок беше, че са много по-високи отколкото ги мислех. В нашето метро в София нямам проблем да гледам табелите над главите на хората, там не можех - и мъжете и жените бяха високи, няколко пъти учудено гледах дали не са на високи обувки, защото буквално не очаквах, че са толкова високи.

Иначе нещата, които впечатляват западните чужденци тип тоалетни с клекало и храчене по улиците, на мен просто ми напомниха за БГ. А и е факт, че специално за плюенето не видях млади да го правят, само от старите поколения.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 10:21 от ElzaFB

# 160
  • Мнения: 4 461
Реално, не видях много общо с България Simple Smile

# 161
  • София
  • Мнения: 640
Реално, не видях много общо с България Simple Smile

За положението на хората по-скоро ми беше идеята, че не се различава особено. Поне откъм доходи и разпределение. Иначе за някои други неща са светлинни години пред нас.

# 162
  • Мнения: 9 241
Приличат си по две "неща.
1. Има "панелки"
2. И богати партийци...

# 163
  • София
  • Мнения: 640
Хахах, да, панелките са навсякъде, някои ми изглеждаха точно като моя блок. Но не са толкова нашарени от изолациите, иначе остъкление и климатици кой както иска си слага. Ма то реално панелки и в Марсилия има, все пак са френско изобретение Laughing (или немско, не помня точно).

Много се радвах, че мога да стигна навсякъде пеша и с градски. В Щатите това ми беше най-голямата мъка, там без кола си загинал, нито имаше градски като хората, нито пък тротоари за вървене. А все пак като европейче съм си свикнала да имам уреден транспорт и възможност за разходка.

# 164
  • София
  • Мнения: 6 010
Реално, не видях много общо с България Simple Smile

За положението на хората по-скоро ми беше идеята, че не се различава особено. Поне откъм доходи и разпределение. Иначе за някои други неща са светлинни години пред нас.
Elza, на пръв поглед е така както пишеш, особено в големите градове, особено за чужденците, всичко изглежда друго яче... Имам приятели китайци, близки са ми, от години, хора с позиция даже, повярвай реалността е друга за хората... има невидими неща, за тях иде реч.. Иначе видимо е така както пишеш, хубаво , чудесно и т.н. то ние сме туристи и това ни касае, така е.. Хубаво е че виждаш нещата положително и така трябва..
То и в България да дойде чужденец, само суперлативи..

# 165
  • София
  • Мнения: 640
На мен ми е пределно ясно, че туристите виждат нещата различно, както ми е ясно, че аз и в БГ не ги виждам на 100% ясно - все пак всеки си гледа от неговата камбанария. Но аз говоря като турист посетил само два големи града там, както съм правила в редица други страни. И то пак казвам нещата от моята гледна точка - факт е, че в Китай се чувствах спокойна, особено като соло турист. Така не съм се чувствала, например, в Марсилия или Чикаго и Ню Йорк, даже в София всеки път ми е свито ако реша да се прибирам пеша след 12 вечерта или да излизам по тъмни в 4-5 сутринта.
Видях и чистотата в града, която не съм виждала много отдавна из западния свят.

Но аз съм си на принципа, че хората навсякъде малко или много си приличат, че навсякъде има проблеми, не всичко е розово и живеейки където и да е, нещата съвсем не са такива, каквито ги вижда човек за 1-2 седмици, че дори месец или година на мястото. И винаги гледам положителното когато отида някъде.

Това, което дадох като пример в предния си пост е, защото ме впечатли, тъй като не го очаквах. Впечатленията ми за Китай бяха на база пътували основно преди пандемията и всички те споделяха съвсем различни неща от това, което е там в момента за туристите.

Например - навсякъде в нета основните статии бяха за това колко трудно е ползването и разплащането с техните приложения. Е, да, но от средата на миналата година те вече приемат регистрация на чужди карти в Алипей и Уичат, не е нужно да се вади виртуална китайска карта. Или пък, един познат пътувал много натам преди пандемията, ми беше казал, че пушат ужасно много по улиците и навсякъде. Пък аз като бивш пушач малко се бях стресирала, че ще ме одимяват. Пък то нищо такова няма вече, поне на местата, които посетих.

И, понеже наскоро се рових за разделно събиране на отпадъци в Щатите, не очаквах, че в Китай ще го имат. Слънчевите панели и ветропарковете също ме впечатлиха, защото тук уж от години минаваме на тях, ама все нещо не се получава масово. Smile А за охраната по градския и забележките наистина, с чисто сърце, им завиждам, защото е нещо, което в София много, ама много ме дразни.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 12:52 от ElzaFB

# 166
  • Мнения: X
Елза, Кабос Сан Лукас и всички други - много благодаря за споделените впечатления от Китай, много обичам да чета подобни. Flowers Hibiscus Вдъхновихте ме да се размечтая за пътуване дотам. Отдавна имам желание да посетя Япония, защото културата ми е мистична и интригуваща, сега се замислих и за Китай. Smile Освен това, като изключим многобройните хора, ми се струва, че ще вирея и ще се чувствам супер там - разказвали са ми как азиатците са много тихи, съобразителни към околните, приветливи, общо взето припокрива се със споделеното от Елза. Да не ангажираш околните с телефонни разговори на висок глас, да не си пуснеш музика в кафенето или на спирката на транспорта, без оглед на околните, явно ги учат активно органите на реда.

Големите разстояния не ме плашат изобщо, обикалям с удоволствие и, както споделиха и други преди мен, предпочитам да ставам в ранните зори и посещавам туристическите обекти, докато другите спят и няма хора. Малко ми издържат на навиците и темпото, така че и аз съм фен на соло-трипчетата.

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 15:50 от Анонимен

# 167
  • София
  • Мнения: 640
Bizzie, пожелавам ти да отидеш! На мен Япония също ми е в списъка, но съм раздвоена дали още Китай или Япония за следващото пътуване.

Иначе от моето впечатление китайците не бяха особено съобразителни (то и затова охраната се намесваше) - бутат се, пререждат се, ама приех философски, че с толкова много хора около тях то просто друг начин няма. Иначе по европейски бих ги описала като "нахални".  И по пътищата не се съобразяваха особено със светофари, пешеходни пътеки, особено пък моторчетата - директно си минават през тебе. На охраната в автобусите се налагаше да вее през прозореца с едно червено знаме, за да покаже на колела и мотопеди да спрат, за да се престрои автобусът на спирката (лентата за колела минаваше точно покрай спирките). Ама колко се събразяваха, няма да ви казвам. Същото беше и с престрояването след това в лентата за движение - колите изобщо не се вълнуваха. На пешеходна пътека, на зелен пешеходен светофар - дори на тях да е червено, имаше случаи на автомобили да си минават. Аз обаче съм си свикнала на всичко това от нашата действителност и просто вадех лошия поглед, който имам и в София като пресичам и се борехме за надмощие с този, решил да мине неправилно. Laughing

Надявам се да разбера какви са японците. Simple Smile

# 168
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Явно забравят за тези обноски, когато посещават обекти в Европа, все се бутат, пререждат, промушват, 1200 снимки от едно и също място Grinning

# 169
  • София
  • Мнения: 640
Явно забравят за тези обноски, когато посещават обекти в Европа, все се бутат, пререждат, промушват, 1200 снимки от едно и също място Grinning

Аз в Европа все си мислех, че корейците го правят това - поне доколкото мога да разпознавам азиатските лица, винаги са ми приличали на корейци. Обаче сега като видях какво е в Китай, май-май и те са същите. Единствено японци не мога да се сетя да съм срещала да се бутат.

Между другото, преди няколко дни тук нали се говореше за проверките по границите. От цялото ми последно пътуване сега - влизане и излизане от Турция (защото излязох от летището на отиване), после в Китай 4 гранични проверки на влизане и излизане...само в София на летището мога да кажа, че не бяха особено любезни заради това, че съм била (на екскурзия) в Китай сама. Smile Имаше известна доза недоверие при проверката. А, да си призная, очаквах това повече от китайските власти.

# 170
  • Мнения: X
Елза, благодаря, дано някой ден имам възможност да посетя страната и всички, които имат желание, също. На твое място бих отишла в Япония следващия път, а пък после можеш да повтаряш. Simple Smile

Иначе впечатленията колко са обрани и съобразителни азиатците бяха втора ръка и за японците. Лично аз познавам японци само в чужбина от един езиков курс по немски и ми се сториха много тихи, сдържани и трудолюбиви. Много ми е интересна и концепцията им ikigai, нещо като hygge при датчаните.   

За китайците и аз мога да повярвам, че са на принципа "кой предвари, той завари", с толкова народ около себе си, така са свикнали Joy Сигурно, като дойдат в Европа, се чувстват като в рая с толкова много сводобно пространство наоколо!

# 171
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Иначе на няколко пъти пасивно агресивно съм питала дали биха били така добри да се дръпнат замалко, само 1 снимка да направя и да продължа (аз ако реша с грубото, много висока и едра съм, мога да се наместя и да закрия цялата гледка:)  - все питат дали искам да ме снимат Simple Smile Но аз не съм фен на тези снимки на човеци пред забележителности, любезно отказвам Simple Smile

# 172
  • София
  • Мнения: 640
Аз преди изобщо не обичах да снимам забележителности с други туристи пред тях, висях, чаках, сглобявах после снимки. Тука в Китай ми се отвори дзен-ът - никакъв шанс да снимаш нещо без тълпа народ пред него. Само в храмът на Конфуций изчаквах една група китайки да се снима пред статуята му, та едната ме видя и им каза да се дръпнат да си направя снимката.

За моите снимки от едно време още, преди да станат модерни, съм отработила селфитата, защото БМ все ме снимаше в смотани пози (тип тяло без глава). Аз не обичам много да се снимам, но искам снимки от някои важни места. На Китайската стена помолих едни руснаци за снимка, че ми трябваше и за сертификата, че съм я качила, в Забранения град видях един соло американец, та си разменихме по една снимка всеки Grinning

В един ресторант се запознах с друг соло пътуващ от Щатите - пенсионирал се и тръгнал да обикаля по света, вече 6 месеца. На Стената пък един млад французин обикаляше цяла Азия за три месеца. Беше ми интересно дали ще срещна други соло пътуващи жени, но не случих.

Иначе ето тази баба ми хареса страшно много какво казва, точно на място за темата: https://www.instagram.com/reel/C2c6Y_6uiLN/?utm_source=ig_web_copy_link

# 173
  • Мнения: 38
Аз съм solo traveler, бих казала експерт даже. Особено по нетрадиционни дестинации - конкретно Близък Изток, Централна и Южна Азия, ЮИ Азия и Африка.
  Съветвам Ви да започнете от Европа, за да добиете малко опит. Има различни платформи, които може да използвате, за да се срещате на място с други пътуващи. Може да изпробвате couchsurfing (не задължително за спане, а само за срещи с местни), различни обменни програми и т.н.
   Да пътуваш сам е толкова приятно, не се съобразяваш с никого, никой не ти досажда.
За жена най-добре е в Южна Европа - Средиземноморието, след това Близкия Изток (мирните държави), Залива и из азиатските диктатури, където има сериозни закони. Като цяло в топлите страни хората живеят по-бавен живот и обичат да отделят време на чужденци.

# 174
  • София
  • Мнения: 640
MiaCasa, би ли споделила кои страни от Близкия Изток и Африка са добре за соло пътуваща жена? И как стои въпросът с ваденето на визи за тези страни? Може ли да се запазва хотел от жена в някои от по-консервативните?

Интересно ми е да разбера повече за тези пътувания.

# 175
  • Мнения: X
Да пътуваш в Близкия Изток сама на мен ми се струва много смело Simple Smile Една приятелка направи серийно пътешествие solo през Иран, Израел, Ливан, Египет, Катар, Дубай едно лято. Големи красоти видя особено в Иран - имат страхотни джамии, както и природни чудеса-забележителности, но аз като чета преса (как бяха свалили един самолет транзит за Австралия в Катар и какво са си позволявали с жените и други неща) там не би ми стъпило краченцето и с патрньор дори, камо ли соло, но това са си мои виждания.

# 176
  • София
  • Мнения: 640
Bizzie, и мен ме притесняват такива неща по арабските и африканските страни, още повече, че по други страни като ме види някой от тези страни и се държи доста нахално. Даже досега и организирано не ми се е искало да ходя натам. Затова ще ми е много интересно да чуя какво е от жена, пътувала там сама.

# 177
  • Мнения: X
Знам, че в Иран не трябвало да се носи хиджаб (да се скриват и очите), но забрадка и покритие на тялото (рамене, крака) да, навсякъде! Да не се отличаваш като турист и да не привличаш интереса към себе си по никакъв начин.

# 178
  • София
  • Мнения: 6 010
Не препоръчвам сама жена извън Европа, Сев Америка, даже някъде в Южна Америка може по най - туристическите места, Азия по туристическите места може,  но до там. За Африка, по голямата част на Азия, Арабския свят сама жена е плячка, че и странно, много странно. Разберете, пътувахме например трима в Ямайка, преди години вярно, но извън големите хотели, които са оградени с високи огради и тел, та ние бяхме единствени бели хора обикалящи и беше опасно, да не разказвам. Disappointed Relieved Прекосихме острова, попаднахме на въоръжени в планината, спаси ни само това че бяхме наели кола, местен човек да ни закара, той се разбра, но Ямайка са британска бивша колония, говорят английски, добре разбрах как го заплашиха, бяха и с автомати... Той избяга с мръсна газ по някакви странични разбити пътища и много обиколи, но ни закара... Абе не е работа... В столицата Кингстън в туристически информационен център, жената каза : "Вие искате да прекосите острова с обществен транспорт ли? Междуградски автобус с местните? Това е изключено за бели хора, не препоръчвам. Няма да оцелеете. "  После на тръгване ни отмениха полетата, та се запознах сред пътуващите с жена, пътуваш сама, около 30 годишна, холандка. Каза че пътувала сама, живяла с месеци в гетото на Кингстън... Опулих се... Cold Sweat Изобщо странни птици има, жива беше тя, ама кой я знае, бели жени от Европа ходят там за "силни усещания"... Най меко казано. Луди всякакви, но не препоръчвам за нормална бяла жена да обикаля по някои места... Не можете да се смесите с местните...   Извън тези приказки дестинации на които бих се върнала 100 пъти, Непал, Коста Рика, сърцето ми остана там.. Heart Eyes

# 179
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
За Иран от истории и снимки на жени, пътуващи сами- споделят само добри впечатления, дори са облечени европейски, без хиджаб (а нали там започнаха протестите след като убиха млада кюрдка заради подаваща се коса). От някаква статистика пък на американска застрахователна компания за топ дестинации, които са безопасни за жени, пътуващи сами помня беше Медина.

# 180
  • Мнения: 1 747
Имах близка приятелка иранка с около 10г по-млада от мене. На тиинейджърска възраст семейството й бе емигрирало на запад. Ходеше с къси полички, много гримирана и е единствената виганка, която познавам (заради козметичния ефект на безмесната диета). Пътуваше сама, но в не екзотични дестинации и казваше, че често мислели че е италианка, беше доста независима, изключително образована и не искаше деца. Винаги ме поправяше, че иранците не са същите като арабите.

# 181
  • Мнения: X
Доколкото са ми разказвали, няма проблем и в Иран (поне в столицата Техеран и близките забележителности) да пътува сама жена, стига да следва тълпите туристи и да не отклонява от хотела или най-утвърдените тур-маршрути, но не всеки би се навил за соло трип дотам. А относно покриването на главата и тялото за жени - силно, силно препоръчително е. Това ми го е казвала етническа иранка, живееща на Запад, тя винаги се покрива, когато посещава роднини в Иран. Тези туристки, облечени като европейки там, ми се струват големи смелчаци.

# 182
  • София
  • Мнения: 640
Аз съм на мнение, че човек трябва да се съобразява с културата на мястото, в което отива. Както в някои католически и православни храмове не пускат с голи рамене и колене, така и другите религии и страни си имат особености, които е добре да се проучат и да се съобрази човек с тях.
Същото е и с някакви дребни неща като даване на бакшиши, хранене, ползване на транспорт дори.

Когато пътувам някъде, винаги си правя проучване, за да няма изненади.

За момента поне не бих имала смелост да отида в Близкия Изток или Африка самостоятелно и сама (тук изключвам Дубай). В Южна Америка също, доста разкази на познати съм слушала.
Но реално аз и в Китай като казах, че ще ходя съвсем сама, половината ми познати ме сметнаха за тотално луда, а някои разказваха на техни приятели, за да им гледат реакциите. Joy

# 183
  • Мнения: X
О, да, напълно съм съгласна, че туристите трябва да се запознаят с културата и нравите в посещаваната страна, най-малкото да не си навлекат проблеми, без значение дали пътуват сами или не. Моята гореспомената приятелка си беше написала старателно домашното с информация за всички страни и нямаше проблеми. Тя и клипчета на български хора гледа и се учи да ги танцува, преди да отиде на българска сватба 😂, така че нямам съмнения колко е била обстойна с информацията за Близкия Изток.

# 184
  • Мнения: 3 591
Знам, че в Иран не трябвало да се носи хиджаб (да се скриват и очите), но забрадка и покритие на тялото (рамене, крака) да, навсякъде! Да не се отличаваш като турист и да не привличаш интереса към себе си по никакъв начин.

Хиджаб, никаб и бурка са три различни неща. Хиджаб /Иран, Турция/ точно е само кърпата на главата, това е най-либералната форма. Никаб /gulf countries/ е закриване на всичко без очи; и бурката вече /Афганистан/ е пълно покритие.

# 185
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Здравейте, за другия месец си организирах няколко дни в Северна Испания, засега само полетите и хотелите, транспорта между градовете още го умувам. Летя до Сантандер, следваща спирка Билбао, след това Сан Себастиан и се прибирам от Биериц. Имаше потребители тук, които са били, влак или автобус препоръчвате? Свързах се с няколко местни от фб групи, но те повече насоки за места за посещение ми дадоха, не ползват публичен транспорт. За Баската територия ме посъветваха да си взема транспортна карта Барик, с която мога да разплащам, в сайта не се ориентирам това само физическа карта ли е или може и като приложение 😥 Предупредиха ме, че езиковата бариера е още по голяма, отколкото в Южна Испания, уча сега базови фрази 🤭🫣

# 186
  • Мнения: 1 747
Има и влак между Сантандер и Билбао, доколкото си спомням, но ние пътувахме предимно с автобус. Не се притеснявайте, за Каминото идват чужденци и ще се оправите. Някои от баските са много анти испанци, така че избягват да говорят испански (на нас ни се случи), така че дори е по-добре да карате на английски от Билбао нагоре. Между Сан Себастиан и Биариц ние пътувахме с  https://global.flixbus.com/ не знам дали има други. През лятото е добре да си купите билети предварително. От Биариц до Париж пътувах с TGV миналата година и беше удобно и бързо, предвид че се прекосява по-голямата част на Франция. Имайте предвид, че и гарата и спирката на Фликси са далеч от центъра на Биариц, ако сте с багаж. Приятно прекарване!

# 187
  • София
  • Мнения: 5 261
По цялото северно крайбрежие на Испания има теснолинейна железница - от Ферол чак до Андай във Франция. Аз ще я мина цялата на етапи, но това е защото ми е интересно.
Иначе е относително бавна и само някои крайградски маршрути са от съществено значение за транспорта там.
От тази гледна точка по-добре с автобус.
Сантандер - Билбао - Сан Себастиан с Alsa.
От Сан Себастиан до Бордо, сега погледнах моята резервация с BlaBlaBus, че спира и на летището в Биариц. Ако те устройват като часове, ще е по-удобен от Фликс.

# 188
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Благодаря ви 🤗 аз фликс много често ползвам тук, супер цени. Аз ще имам нощувка в Биариц ако всичко мине по план, така че не ме бърка къде ще спре. Много се вълнувам 🙈 нямаше как първоначалният ми план за повече градове да натъкмя, защото ми одобриха по малко дни отпуск, но живот и здраве имам по голяма в края на лятото, може тогава. Добре, че пътувам сама, че толкова пъти смених планирани градове и дни, че ако беше някой с мен ще откачи 🫣 намерих желаещи да ме разходят в Билбао, но ще видим ще се възползвам ли, искам да островчето с моста от Game of thrones също да отида.

# 189
  • Мнения: X
Ние летяхме до летището в Билбао, за един дълъг weekend само и не сме мърдали много-много до други градове в Северна Испания. Направихме дневен излет до острова San Juan de Gaztelugatxe (снимачната площадка на Игрите), препоръчвам ти да отидеш рано, към обяд, защото както уж регионът е скрита перла, така мястото е популярно и следобед туристите се тълпят доста. На твое място, задължително бих се качила и до върха с двата фара, ще си повървиш едно хубаво по пътеката дотам, обаче, повярвай ми, всичко се отплаща - гледките по пътя и от възвишението към островчето и океана са един път.
P.S. Страхотен месец си избрала, ´дето е вика, най-доброто време за посещение на Испания е от Април до Април Joy ти си почти в идеалния месец. Приятно изкарване!

# 190
  • Мнения: 13 382
По цялото северно крайбрежие на Испания има теснолинейна железница - от Ферол чак до Андай във Франция. Аз ще я мина цялата на етапи, но това е защото ми е интересно.
Иначе е относително бавна и само някои крайградски маршрути са от съществено значение за транспорта там.
От тази гледна точка по-добре с автобус.
Сантандер - Билбао - Сан Себастиан с Alsa.
От Сан Себастиан до Бордо, сега погледнах моята резервация с BlaBlaBus, че спира и на летището в Биариц. Ако те устройват като часове, ще е по-удобен от Фликс.

Преди много години над 10, пътувах с теснолинейката по испанското крайбрежие. Много е красиво, няма да усетиш кога е минало времето и наистина в голяма си част минава точно по крайбрежието. Удобство е и ако искаш да се настаниш в някой град до крайбрежието и през деня да пътуваш да разглеждаш. По онова време бяха на много кратък интервал, нещо около 20 минути.
Вероятно доста са се променили нещата, все пак много години минаха оттогава.

# 191
  • Мнения: 1 747
Jokerr, забравих да спомена, че ако вземеш фуникулярното влакче в Билбао на върха има ресторант с едни от най-вкусните pintxos, които опитахме. Това е най-типичната за района храна - комбо между испанските тапас и английския сандвич.

Последна редакция: пт, 26 апр 2024, 15:09 от ierldan

# 192
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Благодаря 😊и това ми е в to do листата, може и фууд тур да резервирам, ако има време,  ако не написаха ми няколко места, където да ги опитам. Интересно, че в група където питах основно за музея Гугенхайм, дали трябва предварително билети и т.н всеки писа- и задължително да се опитат pintxos 🫣🤗

Последна редакция: чт, 25 апр 2024, 22:20 от Jokerr

# 193
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 312
Joker, много хубаво звучи! Чак се размечтах. Пожелавам ти незабравимо пътуване!
Заради езиковата бариера си изпуснах самолета за София от Билбао, защото някакъв автобус, който трябваше да ме закара от Сан Себастиян, в този точно ден не пътувал. Преди години.
Бях сама в командировка и почти без пари. Стрес!
Но в днешно време с преводач може би нямаше да стане. Ти все пак, учи, знанието е сила!

# 194
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Благодаря ☺️ Аз съм в момента в средата на екскурзията, наистина е жестока езикова бариера. И ако в ежедневието очаквах, то по автогари, музеи и т.н очаквах, че ще е различно. Добре че в Билбао бях резервирала два тура на английски, поне ориентират из града, той си е лесен и обходим пеша. Днес с едни англичани на жп гара като някакви мистър Бийнове се щурахме и няма кой да ни помогне 😂 Утре ако всичко е ок- Сан Себастиан.

# 195
  • София
  • Мнения: 6 010
Разкажете после за този Сан Себастиян, легенди съм слушала от един познат, който е живял там на младини и друго място не признава. С часове го хвали това място... Grinning

# 196
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Аз се  надявам да го излежа престоя на някой плаж 😂 🏖️ Преизпълних си петилетката за ходене🥵

# 197
  • Сред мелниците
  • Мнения: 1 312
Хайде, хайде, не се предавай!
Ще се излежаваш после. Да ти пусна линкове от форума за ползата от движението?

# 198
  • София
  • Мнения: 6 010
От лежане на плажа спомени няма. Ей го Гърция има хиляди плажове, обиколки и от по- рано и снимки. Дано има с кого да споделите гледките въпреки че темата е за соло пътешественици. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 199
  • Glasgow
  • Мнения: 4 472
Поне вече наистина се убедих защо качих толкова килограми откак живея в Шотландия, а не съм си сменяла хранителните навици. Ние там не ходим. Почти. Студено, нонстоп вали, големи разстояния, трудно правя препоръчителните 10 000 крачки, обикновено около 5000. На екскурзия- около 30 000 крачки.

Общи условия

Активация на акаунт